W ramach projektu „Tradycyjny sad”, zorganizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, także uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole podjęli się zadania popularyzowania starych odmian drzew owocowych. Obecnie szukają jabłoni i grusz zasadzonych przed rokiem 1960 i chcą wziąć udział w tworzeniu Pomologicznej Mapy Polski.
Pod koniec grudnia, w ramach projektu, odbyło spotkanie, podczas którego zaprezentowany został zespół, a lider przedstawił cele i zadania projektu. Następnie młodzież podzieliła się z rówieśnikami wiedzą na temat starych odmian jabłoni oraz sposobów prowadzenia sadu w sposób ekologiczny, zaprezentowała krótki filmik, zorganizowała konkurs, a wszystko to w pięknej dekoracji składającej się z różnych gatunków jabłek, także tych tradycyjnych, która wzbudziła wielkie zainteresowanie, zwłaszcza, że połączona była z możliwością degustacji.
Celem uczniów było pokazanie, dlaczego ważna jest restytucja historycznych odmian drzew owocowych, i co sady złożone z dawnych odmian mogą przynieść dobrego ich użytkownikom.
Do współpracy przy realizacji projektu młodzież kolskiego ekonomika zaprosiła Jarosława Piórkowskiego – sadownika z zamiłowania, który zajmuje się m.in. projektowaniem i budową terenów zieleni. Podczas pierwszego spotkania udało im się znaleźć idealne miejsce dla minisadu. Wybór padł na działkę znajdującą się za budynkiem sali gimnastycznej, obok szkolnego parkingu. Teren jest już otoczony krzewami i drzewami kolskiego parku 600-lecia, co sprawia, że temperatura tego miejsca jest 1-2 ℃ wyższa, co że jest to dobry wybór, a jabłonki będą miały zapewnione odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu.
Pod czujnym okiem naszego sadownika młodzież dokonała pomiaru kwasowości gleby, wymierzyła także miejsce na minisad. Dalsza część spotkania odbyła się w szkolnej bibliotece. Tam uczniowie dowiedzieli się, jak w naturalny sposób prowadzić sad oraz jak radzić sobie z szkodnikami bez konieczności użycia pestycydów. Za radą Jarosława Piórkowskiego pobrali też próbki gleby w celu poznania odczynu i zasobności gleby w azot, fosfor, potas, a także wapń, bor, magnez, cynk, żelazo, mangan i miedź.
Teraz nie mogą doczekać się wiosny i pierwszych prac w sadzie, by wykorzystywać zdobytą wiedzę. Na razie zatem młodzież kolskiego ZSEA zachęca do odwiedzania profilu na Facebooku i lajkowania: https://www.facebook.com/Spartan-Team-135075753850123/
Więcej informacji o projekcie „Tradycyjny sad” na stronie: http://www.tradycyjnysad.pl/index.php?m=ho
źródło: ZSEA w Kole, zdjęcia: https://www.facebook.com/Spartan-Team-135075753850123/