Laureaci nagrodzeni statuetkami Czesława. Wśród nich portal okrągłemiasto.pl Dziękujemy za wyróżnienie! [FOTO]

0
1619

To był dla mnie wyjątkowy wieczór. Myślę o wczorajszej 3. Gali Czesławów, która założonemu i prowadzonemu przez mnie portalowi okrągłemiasto.pl, oraz mi osobiście przyniosła, wyróżnienie w postaci statuetki Czesława w kategorii media. To wyjątkowa nagroda, która jest przejawem zaufania, życzliwości i sympatii Czytelników, mieszkańców ziemi kolskiej oraz przyjaciół i znajomych. Serdecznie dziękuję za wszystkie oddane głosy, ciepłe słowa i gratulacje. Są dla mnie motywacją do jeszcze lepszej pracy i większego zaangażowania.  Anna Kułakowska

Statuetka Czesława powstała po to, by uhonorować tych, których aktywność jest zauważana i ceniona przez mieszkańców Koła i ziemi kolskiej. Dotychczas, podczas dwóch edycji konkursu, to zaszczytne wyróżnienie odebrało 11 laureatów. W kategorii działalność prospołeczna byli to Sebastian Szczesiak – Stowarzyszenie Malinowa Mamba oraz dh. hm. Leonard Jaroszewski – ZHP Hufiec Koło, w kategorii kultura – Orkiestra Dęta OSP Koło z Jerzym Budką oraz Henryk Perzyński z Manufakturą Piosenki Harcerskiej Wartaki. Wśród sportowców docenieni zostali Waldemar Pietrzak i Aleksandra Kubiak, a ze środowiska biznesu – Robert Andre – Andre Abrasive Articles w Kole oraz Robert Bagiński – Wood-Mizer sp. z o.o. w Kole. Wyróżnienia specjalne przyznane przez burmistrza miasta powędrowały do historyków, regionalistów i nauczycieli: Józefa Mujty i Kazimierza Kasperkiewicza oraz sportowca i trenera, Tomasza Bretta.

Do tego zaszczytnego grona dołączyło 6 kolejnych osób, spośród 14 nominowanych, które z rąk burmistrza Krzysztofa Witkowskiego, starosty kolskiego, Roberta Kropidłowskiego oraz gospodarzy i organizatorów plebiscytu, w obecności zaproszonych gości oraz publiczności, odebrali statuetki i certyfikaty. Zanim jednak to nastąpiło, prowadzący 3. Galę Czesławów, Sławomir Zasadzki, wymienił wszystkich zgłoszonych do konkursu, a następnie w kilku zdaniach zaprezentował nominowanych. W kategorii działalność prospołeczna byli to Krzysztof Mazurkiewicz – Stowarzyszenie Kolanie, Grzegorz Mokrzycki – Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą oraz Katarzyna Hamiga – Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej Kołowrotek. W kategorii kultura do statuetki pretendowali: Agata Dziedziczak – aktor Kolskiego Teatru Otwartego im. Czesława Freudenreicha, Krzysztof Lityński – dyrygent Miejskiej Orkiestry Dętej w Kole oraz Radomir Piorun – dyrektor MDK-u w Kole. Z grona sportowców mieszkańcy mieli do wyboru Zbigniewa Brzozowskiego – Kolskie Towarzystwo Cyklistów, Jarosława Kawkę – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kole oraz Krzysztofa Wojewodę – Kolski Klub Sportów Walki. W kategorii biznes o nagrodę rywalizowali: Krzysztof Czeboćko – Geberit Produkcja sp. z o.o. w Kole – Grupa Geberit, Paulina Mazurkiewicz – Hotel Mazurek w Kole oraz Łukasz Żurawik – Firma Agro-Nas w Kole. W ostatniej kategorii – media – do wyróżnienia nominowano Bartłomieja Fiwka – portal miejski e-koło.pl oraz Annę Kułakowską – portal informacyjny okrągłemiasto.pl.

Warto wspomnieć, że patronem nagrody jest Czesław Freudenreich, o którym bliscy i znajomi mówili, że jest pracowity, energiczny i budzący zaufanie. W roku 1926 został właścicielem fabryki fajansu i majoliki w Kole. Produkowane w jego zakładzie naczynia, ze względu na wysoką jakość, cieszyły się uznaniem na wielu rynkach. Czesław Freudenreich czynnie włączał się w nurt życia kulturalno-społecznego. Był prezesem Towarzystwa Muzyczno-Dramatycznego „Lutnia”. Parał się aktorstwem i reżyserią. Uruchomił Kolski Teatr Amatorski. Prowadził działalność dobroczynną. Fundował stypendia dla niezamożnej młodzieży. Działał m. in. w Kolskim Towarzystwie Wspierania Ubogich oraz Towarzystwie Wzajemnego Kredytu, a także na rzecz miejscowej straży ogniowej. Związany był też z ruchem antyhitlerowskim. Krótko po wybuchu wojny został aresztowany wraz z córką i osadzony w konińskim więzieniu. 10 listopada 1939 oboje zostali rozstrzelani.

I właśnie statuetkę osoby, której pamięć jest w Kole szczególnie pielęgnowana, decyzją mieszkańców, w tym roku odebrali: Krzysztof Mazurkiewicz, Krzysztof Lityński, Jarosław Kawka, Krzysztof Czeboćko oraz Anna Kułakowska. Wszyscy serdecznie podziękowali za wyróżniania i podzielili się osobistymi refleksjami. Jako ostatni na scenę poproszony został animator kultury, twórca festiwalu „Koło Bluesa” oraz organizator wielu innych wydarzeń kulturalnych, Tomasz Gibaszek, któremu burmistrz Krzysztof Witkowski wręczył specjalnego Czesława.

3. Galę Czesławów uświetnił koncert grupy muzycznej „DoKoła Orkiestra”, której dyrygentem i muzykiem jest nagrodzony Czesławem, Krzysztof Lityński. Instrumentalistom towarzyszyły wokalnie, obdarzone rewelacyjnymi głosami, Izabela Rybnik oraz Maria Lewandowska.

Poniżej galeria zdjęć z wczorajszej gali. Zapraszamy do obejrzenia.