Jeśli możesz i chcesz pomóc, oddaj krew w czwartek, 22 lutego

0
147

Już w czwartek, 22 lutego br., możesz przyjść i oddać krew. Policjanci właśnie w tym dniu przygotowali akcję zbiórki krwi, która ma na celu pomoc osobom potrzebującym. Pobór krwi odbędzie się przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Kole w godz. 9.00 – 12.00.

Pomimo ogromnego postępu medycyny, dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Oddając ją możesz sprawić, że ktoś będzie mógł święcić kolejne urodziny dziecka czy rocznicę, bądź przeżyć kolejne wakacje, spacer na plaży czy noc pod gwiazdami. Taki prezent naprawdę warto podarować! Osoba, która otrzymuje Twoją krew nie jest Ci znana, ale to prawdopodobnie czyjś ojciec, matka, dziadek lub przyjaciel. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Na wszystkich etapach używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi Ci zakażenie wirusami. Dlatego kolejny raz wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu zachęcamy do oddawania krwi. Jej zbiórka zostanie przeprowadzona w czwartek, 22 lutego, w godz. 9.00 – 12.00 w tzw. krwiobusie, który będzie stał przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Kole, przy ul. Sienkiewicza 14.

Zatem jeśli:

– czujesz się zdrowy,

– ważysz nie mniej niż 50 kg,

– pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi,

– jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65. roku życia,

to zgłoś się z dokumentem tożsamości (dowód osobisty) 22 lutego 2018 roku.

Warto również pamiętać, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi – krwiodawcy dodatkowego czasu wolnego. Czas ten przeznaczony jest na oddanie krwi w stacji krwiodawstwa lub przeprowadzenie zaleconych przez tą stację okresowych badań lekarskich. Oddawanie krwi może powodować zwolnienie z całego dnia pracy lub tylko z jego części.

źródło: KPP w Kole