Od dziś Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole ma nową nazwę

1
1086
Wydawałoby się, że ten punkt sierpniowej sesji będzie zwykłą formalnością, z którą radni uporają się w minutę, tymczasem wywołał on sporą dyskusję, i to już na wstępie, przy okazji ustalania ostatecznego kształtu porządku obrad. Chodzi o projekt uchwały zmieniającej nazwę Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej. Zgodnie z dokumentem, placówka, od 1 września 2017 roku, ma nosić miano Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole z Oddziałami Integracyjnymi. O zmianę wnioskowała dyrektor Jolanta Wąsowicz.
Jako uzasadnienie zmiany nazwy placówki podana została informacja, że SP nr 3 od wielu lat prowadzi działalność w zakresie realizacji nauczania w oddziałach integracyjnych, czyli takich, w których wraz z dziećmi zdrowymi uczą się ich rówieśnicy z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. SP nr 3 jest szkołą ogólnodostępną, prowadzącą 7 takich oddziałów, w których edukacje pobiera 25 uczniów niepełnosprawnych. Placówka dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą i posiada architekturę dostosowaną do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. To wszystko predysponuje ją do proponowanej zmiany nazwy i jest zgodna z obowiązującym prawem.
Już na wstępie sesji, jako efekt dyskusji podczas obrad komisyjnych, padł wniosek o wykreślenie tego punktu z porządku. Radni jednak nie zgodzili się na ten krok i ostatecznie był o przedmiotem posiedzenia. Dlaczego zatem miał zostać zdjęty? – Zmiana nazwy jest decyzją uzasadnioną i bardzo nam na tym zależało, ale wprowadzenie tej uchwały wywołało dużo dyskusji i emocji, i aby ich uniknąć, postanowiliśmy wycofać projekt i pozostawić szkołę z nazwą poprzednią – powiedziała wiceburmistrz Elżbieta Modrzejewska. Nieco enigmatyczne wyjaśnienia sprowokowały pytania radnej Ewy Lewickiej, która chciała wiedzieć, jakie to były dyskusje. Najpierw jednak pozytywną opinię komisji oświaty, kultury i sportu odczytała przewodnicząca Izabela Nuszkiewicz, podkreślając, że członkowie organu nie mieli żadnych wątpliwości, by nazwę szkoły zmienić,
Dopiero w toku dalszej dyskusji wyjaśniło się, dlaczego stanął wniosek o wycofanie projektu uchwały. A wątpliwości skupiły się wokół zagadnienia, dlaczego tylko jedna miejska szkoła ma mieć w nazwie odniesienie do oddziałów integracyjnych.
Radni zadawali wiele pytań i dzielili się spostrzeżeniami oraz obawami. Dotyczyły one m.in. możliwości wyboru szkoły dla swoich dzieci przez rodziców, znaczenia istniejących obwodów, a także chcieli upewnić się, czy po zmianie nazwy SP nr 3, w innych miejskich szkołach dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności też będzie mogło się uczyć, a „trójka” nie będzie niejako odgórnie zalecana do kształcenia dzieci z niepełnosprawnościami.
Naczelnik wydziału oświaty, Katarzyna Michalak, wyjaśniła rajcom, że mimo iż istnieją obwody, każdy rodzic suwerennie decyduje, w której szkole jego pociecha będzie się uczyć. To jego i tylko jego wybór. Dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności może uczęszczać do każdej szkoły ogólnodostępnej i otrzyma w niej potrzebne mu wsparcie. Subwencja idzie bowiem za dzieckiem. To oznacza, że w zależności od tego, jaką niepełnosprawność uczeń posiada, szkoła otrzymuje stosowną subwencję oświatową. Co ważne, utworzenie szkoły o statusie placówki integracyjnej nie jest jednoznaczne z obowiązkiem nauki dziecka niepełnosprawnego w tej właśnie szkole.
Powstanie szkoły z oddziałami integracyjnymi ułatwia starania o uzyskanie funduszy zewnętrznych, dzięki czemu poprawia się jej baza. Fakt zmiany nazwy SP nr 3 nie zamyka możliwości ubiegania się o dokonanie zmian przez inne placówki.
Klasy, w których uczą się dzieci z niepełnosprawnościami, funkcjonowały i funkcjonują też w innych szkołach, i one także mają warunki do ich kształcenia. Podkreślano jednak, że „trójka” ma najdłuższą tradycję w tej mierze i nawet dziwne jest, że jej nazwy nie zmieniono wcześniej, bo to jej się należy ze względu na kilkunastoletnie doświadczenie i istniejące zaplecze.
Ostatecznie radni przyjęli zaproponowaną uchwałę, co oznacza, że od dziś, czyli 1 września br., SP nr 3 będzie nazywała się Szkołą Podstawową nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole z Oddziałami Integracyjnymi.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

1 KOMENTARZ

  1. “Szkołą Podstawową nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole z Oddziałami Integracyjnymi.”

    Czy taka nazwa (o ile taka jest, jak cytuje) jest zgodna z polska gramatyka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here