Czy rozszerzone pory wymagają leczenia?

0
122

Niedoskonałości skóry to bardzo powszechny problem, który nie dotyczy jedynie młodych dziewcząt czy kobiet. Wiele osób przywiązuje dużą wagę do tego, w jaki sposób prezentuje się ich skóra i czasem każda, nawet najdrobniejsza niedoskonałość może okazać się powodem do zmartwień, a czasami także kompleksów. Jednym z częstszych problemów skórnych są rozszerzone pory. Zazwyczaj są one nieodłącznym elementem skóry tłustej i trądzikowej, jednak mogą pojawić się również w przypadku pozostałych rodzajów cer. Czy są one poważnym problemem? Dowiedz się, w jaki sposób pozbyć się rozszerzonych porów.

Rozszerzone pory – podstawowe informacje

Czym tak naprawdę są rozszerzone pory? Zacznijmy od tego, że nasza skóra twarzy nie jest idealnie gładka. Znajdują się na niej ujścia mieszków włosowych, które bezpośrednio łączą się z gruczołami łojowymi, dzięki czemu możliwe jest transportowanie sebum na powierzchnię naszej skóry. Wspomniane ujścia mieszków włosowych to nic innego jak pory skóry.

Pory pełnią bardzo ważną funkcję w przypadku naszej skóry i tak naprawdę stanowią jej naturalny element. Odpowiadają za prawidłową termoregulację skóry i usuwają toksyny. Łój, który za ich pośrednictwem przedostaje się na powierzchnię skóry, zabezpiecza ją przed nadmierną utratą wody, a także chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Skąd biorą się rozszerzone pory?

Pory znajdujące się na naszej skórze są mikroskopijnej wielkości. Jednakże w wyniku pewnych czynników powiększają się, przez co mogą stawać się widoczne. Jest to szczególnie częste zjawisko w przypadku skóry twarzy. Rozszerzone pory mogą pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej dotyczą one cery trądzikowej, tłustej czy łojotokowej. Powstają w wyniku gromadzenia się nadmiaru sebum w ujściach mieszkach włosowych oraz zrogowaciałego naskórka.

Co wpływa na rozszerzone pory?

W wielu przypadkach skłonność do posiadania rozszerzonych porów jest uwarunkowana genetycznie i wiąże się z nieprawidłową keratynizacją naskórka oraz wrodzoną nadaktywnością gruczołów łojowych. Rozszerzone pory bardzo często towarzyszą innym zmianom trądzikowym, a w przypadku osób dorosłych mogą być także pozostałością po trądziku.

Istnieje jednak szereg innych czynników, które również mogą wpływać na obecność rozszerzonych porów na naszej skórze. Są to:

  • zaburzenia hormonalne;
  • zanieczyszczenia;
  • promieniowanie ultrafioletowe;
  • zmiany klimatu i temperatury;
  • palenie papierosów;
  • niewłaściwa dieta (niedobór witaminy A i witamin z grupy B);
  • starzenie się skóry.

Czynnikiem, który również posiada ogromny wpływ na powstawanie rozszerzonych porów, jest nieodpowiednia pielęgnacja. Szczególnie częstym błędem popełnianym w przypadku cery tłustej i trądzikowej jest korzystanie z nadmiernie wysuszających preparatów, które zwykle są na bazie alkoholu. Rozszerzonym porom sprzyja także korzystanie z kosmetyków tłustych, oleistych, a do tego niepoprawne i niedokładne oczyszczanie twarzy.

Rozszerzone pory – jak się ich pozbyć?

Rozszerzone pory na skórze twarzy są stosunkowo łatwe do zauważenia. Dlatego też wiele osób, a w szczególności młodych dziewcząt, stara się je ukryć za wszelką cenę, na przykład poprzez nakładanie grubej warstwy makijażu. Niestety jest to częsty błąd, który prowadzi do pogorszenia się stanu naszej skóry.

Rozszerzone pory nie są chorobą, a defektem kosmetycznym, który nie wymaga specjalnego leczenia. Podstawą w pozbyciu się rozszerzonych porów jest odpowiednia pielęgnacja i prawidłowe oczyszczanie twarzy.

Krem na trądzik – czy pomoże na rozszerzone pory?

Nadprodukcja sebum, która prowadzi do powstawania rozszerzonych porów, to bardzo często reakcja naszej skóry na nadmierne złuszczanie, oczyszczanie czy drażnienie kosmetykami z dużą ilością detergentów. Dlatego też należy zadbać o jej odpowiednie nawilżenie, w czym pomocny okaże się krem na trądzik.

Krem na trądzik to podstawowy element pielęgnacji skóry, na której pojawiają się niedoskonałości, w tym rozszerzone pory. Aby spełniał swoją funkcję, warto sięgnąć po produkt, który cechuje się właściwościami nawilżającymi, a także zawiera składniki aktywne, które wspomagają walkę z trądzikiem oraz wpływają korzystnie na zmniejszenie porów skóry. Do tych składników zaliczamy chociażby cynk, siarkę, kwas azelainowy czy kwas salicylowy.

artykuł partnera