W Kole zostało otwarte biuro poselskie Tomasza Nowaka i Platformy Obywatelskiej

0
160

Biuro Platformy Obywatelskiej i jednocześnie biuro poselskie Tomasza Piotra Nowaka w Kole zostało otwarte. Symbolicznemu przecięciu wstęgi towarzyszyła konferencja prasowa poświęcona – szeroko ujmując – aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce, także w kontekście nowego rozdania środków unijnych i ich puli dla naszego regionu. – To ważny dzień, bo wszyscy widzimy, co dzieje się w naszej krajowej rzeczywistości i przed jakimi problemami stajemy. Widzimy pogłębiającą się trudną sytuację gospodarczą kraju, którą nasz rząd próbuje nieudolnie ratować, poszukując nowych źródeł dochodu rozpoczął Artur Piechalak przedstawiciel kolskich struktur Platformy Obywatelskiej. – Przed nami bardzo dużo wyzwań, m.in. obronne, nie tylko stawiania czoła złej polityce i złemu zarządzaniu przez partię rządzącą, której dziś przeciwstawić się może tylko silna struktura polityczna – dodał, zaznaczając, że z partią rządzącą może walczyć jedynie zjednoczona koalicja, w której działać chce Platforma Obywatelska. – Istnieje także potrzeba zauważenia i powiedzenia o wszystkich problemach dotyczących służby zdrowia, oświaty, szeroko rozumianej infrastruktury lokalnej. To kwestie, którymi będziemy chcieli zająć się w pierwszej kolejności. Temu ma m.in. służyć Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, o której mówiliśmy podczas wcześniejszej konferencji.

Czytaj: TUTAJ

Temat nabiera rozpędu. Wkrótce planowane jest spotkanie z przedstawicielami samorządów powiatu kolskiego. Następnie planujemy spotkania i szkolenia dla firm i organizacji pozarządowych kontynuował Artur Piechalak po czym oddał głos posłowi Nowakowi.

W poprzedniej kadencji biura nie było. Regularnie raz w miesiącu spotykałem się z państwem w urzędzie miejskim. Teraz te spotkania odbywać się będą tutaj. To mnie bardzo cieszy powiedział poseł na Sejm RP Tomasz Piotr Nowak, zaznaczając, że w biurze odbywać się będą stałe dyżury, zarówno jego, jak i przedstawicieli PO oraz Ruchu Wspólna Polska Rafała Trzaskowskiego. – Liczę, że będą to regularne spotkania, ale liczę też na aktywność, która będzie polegała na organizacji specjalnych wydarzeń i eventów poświęconych Kołu i powiatowi kolskiemu w kontekście polityki lokalnej, ogólnokrajowej, europejskiej, bo będziemy aktywnie walczyć o pieniądze z UE mówił poseł Nowak, wspominając o tym, że trwają zabiegi, by Wielkopolska dostała większe pieniądze z tzw. funduszy spójnościowych. – Mam nadzieję, że posłowie w PiS-u poprą nasze ambicje i aspiracje. W poprzedniej kadencji mieliśmy ponad 2 mld euro, a teraz będziemy mieć zaledwie lekko ponad miliard. Rząd ma jeszcze do podziału 7 mld euro, które będzie chciał rozdysponować między regiony, a Wielkopolska, jako jeden z najlepiej absorbujących środki europejskie region, została w jakiś swoisty sposób ukarana. W związku z tym domagamy się i będziemy zabiegać o zwiększenie tej puli – kontynuował parlamentarzysta, apelując do posłów z PiS-u, żeby podpisali się pod petycją, która do rządu, w tej sprawie, przez parlamentarzystów z Wielkopolski zostanie wystosowana. – To pierwsza akcja, którą w tej chwili rozpoczynamy, a druga związana jest z tym, by Koło było aktywne w pozyskaniu środków z innego źródła, a mianowicie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. W przyszłym tygodniu jest inicjatywa spotkania roboczego z przedstawicielami biznesu i samorządów, abyśmy z Maciejem Sytkiem podyskutowali o absorpcji tych środków.

Poseł Nowak poinformował też o działaniach na rzecz połączenia sił i stworzenia Koalicji 276. Zwracam się do wszystkich kolan, którzy są zmęczeni opresyjną władzą, która niszczy demokrację, i która chce zawłaszczyć całą przestrzeń naszej wolności. Chcemy doprowadzić do wcześniejszych wyborów. Chcę jednak podkreślić, że oddając kartę wyborczą na ludzi z całej opozycji, nie oddajecie głosu przeciwko 500+. 500+ pozostanie, a nawet będzie zweryfikowane o inflację, która aktualnie szaleje.

Poseł Nowak mówił też o dramatycznej sytuacji kobiet w Polsce w kontekście zaostrzenia prawa antyaborcyjnego, a także masowych bankructwach przedsiębiorców, utratach miejsc pracy, potrzebie tarcz osłonowych i zintegrowanej polityki na rzecz przedsiębiorców. – W tej chwili wygląda, jakby wszystko robione było chaotycznie, bez planu i bez koncepcji.

Ostatnim tematem, jaki poruszył poseł Nowak, była akcja „Media bez wyboru” jako odpowiedź części mediów na projekt pobierania dodatkowej opłaty od przychodu. – Ta składka jest celowana w media zachowujące twarz i wiarygodność, starające się, by każda ze stron mogła się wypowiedzieć – mówił parlamentarzysta, przypominając, że media publiczne, oprócz płaconego przez Polaków abonamentu, otrzymują rocznie z budżetu państwa 2 mld złotych. Tomasz Nowak przywołał też słowa Rafała Trzaskowskiego o konieczności likwidacji TVP Info. – To telewizja niszcząca naszą świadomość. To kanał informacyjny oparty o kłamstwo, fałsz, o wykluczanie, kierowanie jednych ludzi przeciwko drugim. Nie zgadzamy się na takie myślenie o polityce i mediach. Chcemy i żądamy, by zniesiono abonament, skoro telewizja i radio publiczne dostają 2 mln złotych co rok i mają jeszcze reklamy, oraz żeby zlikwidować kanał informacyjny TVP Info mówił Tomasz Nowak, podpisując się w Kole jako pierwszy na takiej liście. – Podpisujemy się pod projektem likwidacji TVP Info i zniesieniu opłaty abonamentowej. Chcemy też dać państwu taką możliwość, dlatego na stronie internetowej podamy informację, by ustalić taki dzień, by każdy z państwa mógł przyjść do naszego biura w Kole przy ulicy Toruńskiej i złożyć swój podpis na liście. W kontekście Koalicji 276 chcę wystąpić z apelem do wszystkich partii politycznych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych w powiecie kolskim, które chciałyby włączyć się do współpracy, abyśmy wspólnymi siłami mogli pokazać, że potrafimy zawalczyć o wolną Polskę – dodał Łukasz Badach – przedstawiciel sympatyków Ruchu Wspólna Polska Rafała Trzaskowskiego. Poinformował też, że najbliższe spotkanie ws. podziału środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji odbędzie się 19 lutego br.

Przez najbliższy czas w biurze przy ulicy Toruńskiej 12-14, w każdy piątek, od godziny 16.00 do 17.00, będzie pełniony dyżur w ramach Platformy Obywatelskiej. Także w każdy piątek, od 17.00 do 18.00, będzie dyżur w ramach sympatyków Ruchu Wspólna Polska Rafała Trzaskowskiego, natomiast raz miesiącu, po wcześniejszej informacji w mediach społecznościowych, dyżur będzie pełnił poseł Tomasz Piotr Nowak.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here