40. jubileuszowy! W tym roku bieg był naprawdę… warciański [FOTO]

0
276
DSC09774

Gdy rok temu, przy okazji 39. edycji Międzynarodowego Biegu Warciańskiego, w rozmowach przewijał się temat zbliżającego się jubileuszu, nikomu nawet nie przyszło na myśl, że kolejny bieg może wyglądać tak, jak to miało miejsce dziś. I nie chodzi o zaangażowanie organizatorów, formę uczestników czy czasowe rezultaty. Te nie pozostawiają wątpliwości, że wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób brali udział w wydarzeniu, dali z siebie wszystko. Chodzi raczej o brak publiczności, konieczność zachowania reżimu sanitarnego, mniejszą liczbę uczestników i zmiany organizacyjne, które wymusiła epidemia koronawirusa.

Miało być uroczyście, hucznie, z dodatkowymi niespodziankami, w dużym gronie miłośników biegania… Tymczasem musiało być inaczej. Na pewno szkoda, ale najważniejsze, że wydarzenie w ogóle doszło do skutku, i że Międzynarodowy Bieg Warciański nie zaliczył przerwy, która żadnej cyklicznej imprezie nigdy nie służy. – To prawda, że nie tak tę edycję sobie wyobrażaliśmy, ale takie są realia. Zrobiliśmy, co było możliwe. Spełniamy wszystkie wymogi reżimu sanitarnego i gościmy czołowych biegaczy w biegu na 10 km, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn – powiedział dyrektor kolskiego MOSiR-u Jarosław Kawka.

W tej całej niesprzyjającej także sportowi pandemicznej rzeczywistości, jawi się jednak niewątpliwa zaleta. A mianowicie, w tym roku bieg, który w swej nazwie ma określenie „warciański”, w pełni przystaje do swojego miana. – To miała być edycja wyjątkowa i tak naprawę w pewnej kwestii jest. Mamy bowiem nową trasę. Po raz pierwszy w całości biegła ona nadwarciańskimi terenami, po wałach – powiedział dyrektor MOSiR-u Jarosław Kawka.

W 40. biegu, w normalnych warunkach, miało wystartować 750 biegaczy. Ze względów sanitarnych nie było to możliwe, więc organizatorzy założyli, że w dwóch startach – pierwszej dla mężczyzn i drugiej dla kobiet wystartuje po maksymalnie 250 osób. Ostatecznie jednak w pierwszym, o 9.00, pobiegło 162 panów, a dwie godziny później do rywalizacji stanęły 44 panie. Po zakończonych biegach, najlepsi w klasyfikacji ogólnej oraz poszczególnych kategoriach, pojedynczo odebrali medale.

Szczególnie uhonorowani zostali warciańscy weterani. Piotr Grenz i Janusz Lenc wystartowali we wszystkich edycjach kolskiego sportowego wydarzenia, a dziś do swojej kolekcji dodali jubileuszowy 40. medal. Panowie otrzymali też specjalne wyróżnienia, które wręczyli im przewodniczący Rady Miejskiej w Kole Tomasz Sobolewski oraz wiceburmistrz Koła Lech Brzeziński.

Mając na uwadze uwarunkowania, organizatorzy wpadli na pomysł, że kto nie może z rożnych przyczyn przyjechać, może odbyć bieg samodzielnie i przesłać w wiadomości screena. – A my prześlemy jubileuszowy medal i koszulkę – dodaje szef MOSiR-u.

W kategorii panów pierwszy linię mety, po 30 minutach i 48 sekundach od startu, minął Emil Dobrowolski. Drugi był Andrzej Rogiewicz, a trzeci Krzysztof Gosiewski. Wśród pań, z czasem 35 minut i 58 sekund, triumfowała Monika Jackiewicz przed Moniką Kaczmarek i Justyną Korytkowską.

Przypomnijmy. Pierwszy Bieg Warciański odbył się 7 listopada 1981 roku. Trasa biegła od zakładów mięsnych i była wytyczona przez geodetów z Rejonowego Oddziału Geodezji w Kole. Start kolejnych edycji odbywał się w Lasku Rzuchowskim aż do 2016 roku, kiedy trasa biegu została zmieniona na pętle, a start i meta zlokalizowane zostały na alei w parku im. Stanisława Moniuszki .

Trasa biegu jest bardzo szybka o czym świadczą rekordy trasy: 28:45:88 Michała Bartoszaka z 2000 roku i 32:43:35 Małgorzaty Sobańskiej, również z 2000 roku. Do 2007 roku organizatorem biegu był TKKF, a od 2008 roku do dziś za organizację odpowiada Urząd Miejski w Kole oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kole.

Wyniki dostępne na stronie: Szukaj TUTAJ

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here