22 Lipca na Lipcową, Świerczewskiego na Sierpniową

0
183
22 lipca na lipcowa swierczewskiego na sierpniowa

Dwie ulice w Babiaku otrzymają nowe nazwy. Wiele wskazuje na to, że dotychczasowe ciągi komunikacyjne, którym patronuje 22 Lipca oraz Karol Świerczewski zyskają miana Lipcowej i Sierpniowej. 22 lipca na Lipcową Świerczewskiego na sierpniową.

Kilka miesięcy temu gmina Babiak rozpoczęła procedurę prowadzącą do realizacji zapisów ustawy z września 2016 roku. Dotyczy ona zakresu propagowania komunizmu i innego ustroju totalitarnego poprzez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Na terenie gminy są bowiem dwa niewielkie ciągi komunikacyjne, których miana nawiązują do czasów PRL. Są to ulice 22 Lipca oraz Karola Świerczewskiego.

22 lipca na lipcową, świerczewskiego na sierpniową

Aby dokonać ich zmiany władze samorządowe przeprowadziły konsultacje społeczne. Zapytaliśmy mieszkańców o zdanie w tej sprawie. Nasza wstępna propozycja zmiany z 22 Lipca na Lipcową znalazła akceptację 11 właścicieli nieruchomości. Dwoje było za pozostawieniem dotychczasowej, a innych propozycji nie było. W przypadku drugiej ulicy zaproponowaliśmy nazwę Sierpniowa. Tu głosy ułożyły się nieco inaczej. Siedmiu mieszkańców było za, dwóch opowiedziało się za tym, by nazywała się 3 Maja, dwóch było za ulicą Bogumiła, a dwa głosy były wstrzymujące – poinformował wójt gminy Babiak Wojciech Chojnowski.

Taki wynik konsultacji spowodował, że w podjętych przez radnych uchwałach znalazły się zapisy o zmianach nazw ulic na Lipcową i Sierpniową. W tej formie dokumenty trafiły do wojewody wielkopolskiego. Gdy przejdą weryfikację, władze samorządowe wcielą je w życie.

Zgodnie z ustawą, zmiana nazw ulic nie będzie wiązała się z kosztami dla mieszkańców.