Zainaugurowali działalność Lokalnego Centrum Wolontariatu

0
370

5 grudnia był nieprzypadkową datą na spotkanie z wolontariuszami z Koła. Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Tymczasem Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu (ROPS) realizuje projekt „Aktywni i niezależni – zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnością w subregionie konińskim”, przy współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół św. Mikołaja w Kole, a swoimi działaniami włączył się w organizację obchodów tego święta. Jednocześnie była to okazja do zainaugurowania działalności Lokalnego Centrum Wolontariatu, którego pomysł utworzenia dyskutowano przez ostatnie miesiące. Powołanie LCW poprzedzono szkoleniem dla opiekunów kół wolontariatu z zakresu formalno-prawnych aspektów funkcjonowania centrum. Koordynatorem przedsięwzięcia została Aneta Brdyś, na co dzień pracująca w SOSW oraz aktywnie działająca w stowarzyszeniu.

Jednakże 5 grudnia to uczniowie byli głównymi bohaterami spotkania, które stanowiło wspaniałą okazję, aby się poznać, zintegrować i posłuchać, czym jest wolontariat. Okazji ku temu było sporo. W pierwszej części zebrani wysłuchali prezentacji Weroniki Tomys, koordynatorki projektu „Aktywni i niezależni”. Podczas wystąpienia pani Weronika przedstawiła idee i cele pracy wolontariackiej, jednak w szczególny sposób wybrzmiały podziękowania dla młodzieży za ich postawę otwartości, wrażliwości społecznej, wspierania osób w trudnych sytuacjach oraz chęci do działania i realnego zmieniania swojego otoczenia.

Każda ze szkół została poproszona o przygotowanie zabaw dla pozostałych uczestników. Wolontariusze z bursy szkolnej w Kole, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej nr 3, Zespołu Szkół Technicznych, Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu wykazali się ogromną kreatywnością i chętnie angażowali się we wspólne aktywności. Nad koordynacją czuwała Aneta Augustyniak z ZSRCKU w Kościelcu. Następnie uczniowie zostali poproszeni o stworzenie „pomnika” z własnych ciał, który miał być symbolem-logo wspólnych wartości i celów.

Wolontariusze z Koła i okolicznych miejscowości będą wspierać rodziny, osoby z niepełnosprawnością, uczniów z problemami w nauce, osoby starsze i samotne, we współpracy Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Miejskim Ośrodkiem Profilaktyki i Pomocy Rodzinie oraz Środowiskowym Domem Samopomocy.

źródło i zdjęcia: Weronika Tomys, LCW