15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, a miesiąc październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Znakiem solidarności jest różowa wstążka.
Nowotwór piersi to najczęściej występujący w Polsce nowotwór wśród kobiet. Kobiety między 50. a 70. rokiem życia są w grupie największego ryzyka zachorowania, ale zachorować mogą także młodsze kobiety. Aby zmniejszyć to ryzyko, niezbędna jest odpowiednia profilaktyka, a szczególnie regularna samokontrola piersi.
Czynnikami mogącymi mieć wpływ na możliwość zachorowania są obciążenia rodzinne. Ryzyko zachorowania wzrasta wówczas, gdy ktoś z najbliższej rodziny zmagał się z tą chorobą. Wpływ mają także czynniki genetyczne spowodowane mutacją genów. Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta także pod wpływem czynników hormonalnych. Nie bez znaczenia jest także dieta. Niewłaściwe odżywianie, otyłość mogą mieć wpływ na zachorowanie. Kolejnym elementem, który może mieć negatywny wpływ na rozwój choroby są uzależnienia takie jak spożywanie alkoholu oraz używanie tytoniu. Naukowcy informują, iż ogromny wpływ na pojawienie się raka mają zbyt wczesne miesiączki oraz późna menopauza. Zdaniem specjalistów ryzyko maleje, jeśli kobiety karmiły piersią.
W działania informacyjno-edukacyjne wpisują się szkolenia prowadzone cyklicznie przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kole dotyczące profilaktyki raka piersi. Przeprowadzone są też praktyczne zajęcia samobadania piersi na fantomie, który w ramach współpracy został przekazany na rzecz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kole przez burmistrza Koła.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole prowadząc działania informacyjno-edukacyjne na terenie powiatu kolskiego, zachęca wszystkie kobiety do wykonywania badań z profilaktyki raka piersi.
Każda kobieta powinna dokonywać samobadania piersi raz w miesiącu. Samodzielne badanie piersi jest bezpieczną, nieinwazyjną, prostą, a przede wszystkim dostępną dla każdej kobiety metodą wykrywającą guzki lub inne nieprawidłowości w gruczołach piersiowych. Systematycznie kontrolując piersi mamy szanse na wcześniejsze wykrycie raka, wtedy gdy jest on jeszcze uleczalny.
źródło: Beata Biskupska – st. asystent Oświaty i Promocji Zdrowia w PSSE Koło