W brdowskiej szkole, 29 kwietnia 2021 roku, był celebrowany w szczególny sposób. Po raz drugi w historii społeczność szkolna świętowała Dzień Patrona Szkoły, czyli Powstańców Styczniowych. Przed dwoma laty Rada Gminy Babiak przyjęła uchwałę nadającą placówce imię Powstańców Styczniowych. Dzień patrona przyjęto obchodzić w każdą kolejną rocznicę bitwy pod Brdowem, która miała miejsce 29 kwietnia 1863 roku. W tym dniu oddział powstańczy dowodzony przez Francuza płk. Leona Younga de Blankenheima starł się z kilkakrotnie większym oddziałem rosyjskim. Na polu bitwy poległo kilkudziesięciu polskich bohaterów. Sporo zostało rannych. Zmarłych zwieziono do Brdowa i pochowano w zbiorowej mogile na miejscowym cmentarzu. Oddzielnie pogrzebano młodego Karola Libelta i dowódcę płk. Leona Younga.
Czas zdalnego nauczania i obostrzenia pandemiczne wykluczyły uroczyste obchody z udziałem całej społeczności szkolnej. Rada pedagogiczna postanowiła jednak zorganizować uroczystość patrona szkoły na miarę aktualnych możliwości. Mimo że nie ma w szkole uczniów, przygotowano dużą gazetkę ścienną dotyczącą patrona szkoły. Wychowawcy przeprowadzili lekcje wychowawcze, w czasie których omówili ze swoimi wychowankami przebieg bitwy pod Brdowem.
W dniu patrona pierwsze lekcje poświęcone zostały rozmowie o powstańcach i temu, czego my dziś możemy się nauczyć od powstańców styczniowych. Przygotowano specjalny quiz dla uczniów klas 4-8, który składał się z 12 pytań dotyczących powstania styczniowego, przebiegu bitwy i form upamiętnienia powstańców. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymali link do quizu, aby go rozwiązać. Zainteresowanie było bardzo duże. Niektórzy rozwiązywali go po raz drugi, bo wyniki pierwszego podejścia nie były zadowalające. Wcześniej ogłoszono konkurs plastyczny dla klas 1-8, którego tematem była praca plastyczna nawiązująca do patrona szkoły. Wpłynęły bardzo ciekawe prace. Rozstrzygnięcie konkursu przewidziano w czasie obchodów dnia patrona. Wychowawcy zaproponowali, aby uczniowie fotografowali się w stroju galowym z symbolami narodowymi. Z gotowych zdjęć utworzono kolaż. Na okoliczność Dnia Patrona Szkoły przygotowana została specjalna prezentacja. Została ona umieszczona na stronie szkoły. Delegacja nauczycieli, pracowników zespołu oraz rodziców, z udziałem wójta gminy Babiak Wojciecha Chojnowskiego i przewodniczącego Rady Gminy Babiak Ireneusza Wiśniewskiego, przeszła ze szkoły na cmentarz, aby złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze w miejscach spoczynku powstańców styczniowych. Głos zabrał dyrektor szkoły Dariusz Racinowski, który powiedział, że to dzięki postawie powstańców, dzięki ich bezgranicznemu poświęceniu się ojczyźnie dziś możemy żyć w wolnym i pięknym kraju. Powstańcy bez zastanowienia ruszyli do walki. Wielu z nich oddało życie za wolną ojczyznę. Katecheta ojciec Andrzej Błasik wraz z zebranymi odmówił modlitwę za poległych powstańców.
Na zbiorowej mogile powstańców kwiaty złożyli wójt gminy Babiak z przewodniczącym rady, dyrektor szkoły z nauczycielami oraz pracownikami szkoły i przedstawiciele MKS-u „Brdów”. Kwiaty i znicze spoczęły też na pozostałych mogiłach powstańczych. Następnie delegacja udała się pod pomnik upamiętniający powstańców bitwy pod Brdowem w Nowinach Brdowskich. Tam głos zabrał wójt Wojciech Chojnowski. Powiedział, że Polacy bardzo cenili i nadal sobie cenią wolność. To o nią walczyli powstańcy w bitwie pod Brdowem. Podziękował nauczycielom Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych za przekazywanie pamięci o powstaniu wśród młodego pokolenia i opiekę nad miejscami związanymi z powstaniem.
W obchody dnia patrona włączyły się również wszystkie grupy dzieci w przedszkolu. Tego dnia miały zajęcia związane z patronem. Do przedszkola przyszły w strojach galowych. Wraz z wychowawczyniami odwiedziły, w reżimie sanitarnym, szkołę. Dyrektor szkoły pokazał dzieciom gazetkę, sztandar i logo szkoły. Część dzieci przekazała znicze, które zostały zapalone na mogiłach powstańczych. Wychowawcy zasugerowali, żeby w tych najbliższych dniach uczniowie i dzieci odwiedzili miejsca pamięci związane z patronem szkoły oraz zapalili znicze na znak pamięci i szacunku. Do szkoły przyjechali również rowerzyści z Kłodawy. Przekazali słoik z nasionami fasoli. Na każdej z nich umieszczony został mały orzełek. – Dzień Patrona Szkoły obchodzony był inaczej, ale mimo pandemii wyraźnie zaznaczyliśmy, że pamiętamy o bohaterach i powoli odkrywamy to, co w działaniach powstańców było najcenniejsze – dodał dyrektor Dariusz Racinowski.
źródło i zdjęcia: SP w Brdowie