SP nr 2 w Kole aktywnie współpracuje z CNK w Warszawie. W przyszłym tygodniu kolejne przedsięwzięcie!

0
246

W lipcu 2017, do Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole, dotarła informacja o grancie w wysokości 4.000 zł, otrzymanym w konkursie pn. „Konstruktorzy Marzeń”. Konkurs organizowało Centrum Nauki Kopernik, z którym placówka współpracuje od pięciu lat. Grupy konkursowe stanęły przed zadaniem stworzenia pomysłu na twórcze wykorzystanie przekazanego przez CNK zestawu edukacyjnego. Tak zaczęła się naukowa przygoda…

Członkowie Klubu Młodych Odkrywców „Kolska Wyspa” do zadania podeszli wyjątkowo ambitnie. Chcieli, by rezultaty ich pracy miały praktyczny charakter, stąd zrodził się pomysł na połączenie tematyki nowoczesnej technologii z aspektem bezpieczeństwa, co w konsekwencji znalazło odzwierciedlenie w pomyśle projektu skoncentrowanego na idei bezpiecznego podróżowania samolotem. Ostatecznie pojawił się temat związany z wykrywaniem podejrzanych przedmiotów wewnątrz samolotu przez roboty zwiadowcze i drona w sytuacji alarmowanej.

W toku realizatorzy projektu poczynione zostały zakupy sprzętu, dzięki czemu pracownia wzbogaciła się o dwa roboty, drona, tablet, kamerę i czujniki. Realizacją projektu zajęli się uczniowie z KMO: Kacper i Miłosz z klasy trzeciej gimnazjum, Kamil, Jakub, Szymon, Ania, Jakub – z klasy drugiej gimnazjum oraz szóstoklasista Wiktor.

Składanie robotów i drona odbywało się zarówno w szkole, jaki w domu, a próbne jazdy – na dodatkowych zajęciach z mechatroniki.

Wraz ze zmaganiami z technologią przygotowywany był finał, który w zamysłach jawił się jako pokaz alarmu na pokładzie samolotu.

I tak, na początku października, miała miejsce finałowa prezentacja projektu. Na pokaz zaproszenie otrzymali pierwszoklasiści z wychowawczynią Anną Trębacką. Jako widzowie dołączyli też uczniowie z innych klas. Obecny był również prof. fotografii z PLSP Maciej Frydrysiak oraz mentor i konsultant zasłużony dla klubu, Adam Wilk.

Wszystko poszło zgodnie z planem. Inscenizowana akcja na aranżowanym dzięki elementom dekoracji pokładzie samolotu bardzo podobała się obserwatorom, którzy cały pokaz nagrodzili gromkimi brawami.

Umiejętności te członkowie klubu zaprezentowali później w Miejskim Domu Kultury w ramach Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej.

Teraz czeka ich kolejne przedsięwzięcie. W poniedziałek i wtorek, tj. 13 i 14 listopada, w ramach współpracy SP nr 2 z Centrum Nauki Kopernik, placówkę odwiedzi Naukobus wraz z opiekunami projektu z CNK w Warszawie. Dwa dni będą bogate w nowe doświadczenia i udział w warsztatach z wykorzystaniem mobilnych stacji badawczych. Wizyta potrwa trwa 2 dni. W tym czasie stacje badawcze będą rozstawione w szkole, a uczniowie, w towarzystwie animatorów, będą z nich korzystać przez 6 godzin dziennie i samodzielnie eksperymentować.

Projekt Naukobus realizowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Centrum Nauki Kopernik.

źródło i zdjęcia: SP nr 2 w Kole, na podst. relacji opiekunów KMO „Kolska Wyspa”, Michała Kazimierczaka i Jarosława Gałązki