Podczas konferencji prasowej zwołanej z inicjatywy posła na Sejm RP Leszka Galemby, samorządowcy Powiatu Kolskiego poinformowali o tym, jak ważne dla ziemi kolskiej są środki z Unii Europejskiej, które mają do Polski spłynąć w ramach Funduszu Odbudowy. Zanim jednak przedstawiciele władz Powiatu Kolskiego przekazali informacje związane z planami inwestycyjnymi, poseł Leszek Galemba apelował do posłów opozycji o poparcie w głosowaniu nad funduszem, jakie z kilka dni odbędzie się na sali plenarnej. – Cały rok gospodarka cierpiała. Wiele jej branż, takich jak turystyka, hotelarstwo, transport i inne, potrzebują wsparcia i na nie czekają – mówił parlamentarzysta. – To są pieniądze dla Polaków, polskich rodzin i na inwestycje w Polsce. Opozycja nie zachowuje się odpowiedzialnie, stąd ta konferencja dziś, aby apelować, bo w interesie Polski jest poparcie tego planu. Jesteśmy wszyscy za tym, byśmy byli w Unii Europejskiej. Jeżeli ktoś z opozycji chce głosować przeciwko temu planowi, to głosuje przeciwko Polsce i również Unii Europejskiej – mówił poseł Galemba. Starosta kolski Robert Kropidłowski zaznaczył, że powiat czeka na środki z planu odbudowy, bo potrzeb jest bardzo wiele. – Ten plan będzie obejmował również szpitale powiatowe, na co patrzymy z nadzieją, bo pomimo że realizujemy wiele zadań, to jednak wiele ich jeszcze przed nami.
Jak zaznaczyli przedstawiciele Powiatu Kolskiego, udział środków unijnych w samorządowych inwestycjach jest znaczny. – Od 2004 roku, odkąd fundusze europejskie są dostępne w naszym kraju, na terenie powiatu kolskiego zrealizowanych zostało blisko 800 projektów wartych setki milionów złotych – poinformował sekretarz Artur Szafrański, zaznaczając, ż e tylko Powiat Kolski, przez 16 lat zrealizował 34 projekty w zakresie szkolnictwa, zapobiegania bezrobociu, poprawy służby zdrowia i jakości dróg. Wicestarosta Sylwester Chęciński podkreślił natomiast, że wszystkie inwestycje wiążą się z wkładem własnych gmin i powiatów, co jeszcze powiększa wartość przeprowadzonych zadań. Wyraził przy tym nadzieję, że niebawem nastąpi czas przygotowywania kolejnych projektów, by były gotowe do aplikowania o unijne środki.
Wśród wymienionych przez starostę przedsięwzięć, które mogłyby być zrealizowane przy pomocy wspólnotowych pieniędzy, są zadaszenie boiska typu orlik w Kościelcu lub budowa sali gimnastycznej, kompleksowe zagospodarowanie terenu przy ZST w Kole i SOSW, a także remont oddziału wewnętrznego SP ZOZ-u i sali porodów. – Wiele potrzeb jest w zakresie infrastruktury drogowej – dodał Robert Kropidłowski, podkreślając, że Powiat Kolski jest administratorem aż 460 km dróg, o które musi zadbać, podczas gdy średnia w Polsce dla powiatu wynosi około 300 km. – Jesteśmy zatem w stanie zaabsorbować środki, jakiekolwiek się pojawią – stwierdził starosta.