Powiat czeka na środki z unijnego funduszu odbudowy

0
40

Podczas konferencji prasowej zwołanej z inicjatywy posła na Sejm RP Leszka Galemby, samorządowcy Powiatu Kolskiego poinformowali o tym, jak ważne dla ziemi kolskiej są środki z Unii Europejskiej, które mają do Polski spłynąć w ramach Funduszu Odbudowy. Zanim jednak przedstawiciele władz Powiatu Kolskiego przekazali informacje związane z planami inwestycyjnymi, poseł Leszek Galemba apelował do posłów opozycji o poparcie w głosowaniu nad funduszem, jakie z kilka dni odbędzie się na sali plenarnej. – Cały rok gospodarka cierpiała. Wiele jej branż, takich jak turystyka, hotelarstwo, transport i inne, potrzebują wsparcia i na nie czekają – mówił parlamentarzysta. – To są pieniądze dla Polaków, polskich rodzin i na inwestycje w Polsce. Opozycja nie zachowuje się odpowiedzialnie, stąd ta konferencja dziś, aby apelować, bo w interesie Polski jest poparcie tego planu. Jesteśmy wszyscy za tym, byśmy byli w Unii Europejskiej. Jeżeli ktoś z opozycji chce głosować przeciwko temu planowi, to głosuje przeciwko Polsce i również Unii Europejskiej – mówił poseł Galemba. Starosta kolski Robert Kropidłowski zaznaczył, że powiat czeka na środki z planu odbudowy, bo potrzeb jest bardzo wiele. – Ten plan będzie obejmował również szpitale powiatowe, na co patrzymy z nadzieją, bo pomimo że realizujemy wiele zadań, to jednak wiele ich jeszcze przed nami.

Jak zaznaczyli przedstawiciele Powiatu Kolskiego, udział środków unijnych w samorządowych inwestycjach jest znaczny. – Od 2004 roku, odkąd fundusze europejskie są dostępne w naszym kraju, na terenie powiatu kolskiego zrealizowanych zostało blisko 800 projektów wartych setki milionów złotych – poinformował sekretarz Artur Szafrański, zaznaczając, ż e tylko Powiat Kolski, przez 16 lat zrealizował 34 projekty w zakresie szkolnictwa, zapobiegania bezrobociu, poprawy służby zdrowia i jakości dróg. Wicestarosta Sylwester Chęciński podkreślił natomiast, że wszystkie inwestycje wiążą się z wkładem własnych gmin i powiatów, co jeszcze powiększa wartość przeprowadzonych zadań. Wyraził przy tym nadzieję, że niebawem nastąpi czas przygotowywania kolejnych projektów, by były gotowe do aplikowania o unijne środki.

Wśród wymienionych przez starostę przedsięwzięć, które mogłyby być zrealizowane przy pomocy wspólnotowych pieniędzy, są zadaszenie boiska typu orlik w Kościelcu lub budowa sali gimnastycznej, kompleksowe zagospodarowanie terenu przy ZST w Kole i SOSW, a także remont oddziału wewnętrznego SP ZOZ-u i sali porodów. Wiele potrzeb jest w zakresie infrastruktury drogowej – dodał Robert Kropidłowski, podkreślając, że Powiat Kolski jest administratorem aż 460 km dróg, o które musi zadbać, podczas gdy średnia w Polsce dla powiatu wynosi około 300 km. – Jesteśmy zatem w stanie zaabsorbować środki, jakiekolwiek się pojawiąstwierdził starosta.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here