Seniorzy z powiatu kolskiego licznie uczestniczyli w Dniu Seniora 2019, którego organizatorami był Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Poznaniu Inspektorat w Kole oraz Starostwo Powiatowe w Kole. Tegoroczne obchody przebiegły pod hasłem „Zdrowi, bezpieczni, aktywni” i miały charakter informacyjno-doradczy. Skierowane były do szerokiego grona odbiorców, zainteresowanych problematyką praw osób pobierających świadczenia w obszarze zagadnień z zakresu ubezpieczeń społecznych, rehabilitacji zawodowej i społecznej, aktywizacji zawodowej oraz bezpieczeństwa.
Na spotkaniu nie zabrakło włodarzy powiatu kolskiego starosty Roberta Kropidłowskiego, jego zastępcy Sylwestra Chęcińskiego oraz radnych powiatowych, którzy uczestniczyli w uroczystym powitaniu seniorów. Najważniejszymi jednak uczestnikami wydarzenia byli członkowie Klubu Seniora „Stokrotka” przy kolskim MDK-u, Związku Emerytów i Rencistów, Inwalidów i Kombatantów przy Starostwie Powiatowym w Kole, Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kłodawie, Klubu Seniora w Kościelcu, Dziennego Domu „Senior+” w Kole oraz Polskiego Związku Niewidomych w Kole.
Na powitanie, wszystkim gościom, zagrała orkiestra Kwintet Dęty – Masters Brass, a następnie organizator spotkania i zaproszeni prelegenci zaprezentowali wystąpienia. – Drodzy Państwo! Jedną z grup klientów, którą obsługuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, są świadczeniobiorcy. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią emeryci i renciści. Od wielu lat suma wpływających składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest niższa od kwoty wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych. Jednak każdy emeryt i rencista musi otrzymać swoje świadczenie. Gwarantuje mu to państwo i Konstytucja. Zakład Ubezpieczeń Społecznych dba o jak najlepszą obsługę klientów i gwarantuje terminową wypłatę świadczeń – powiedziała Agata Kawalec-Świątek, kierownik Inspektoratu ZUS w Kole.
Ciekawą częścią spotkania był wykład na temat zachowania bezpieczeństwa. Wygłosił go st. aspirant Mariusz Rumiejowski z Komendy Powiatowej Policji w Kole. Przestrzegał seniorów przed oszustwami popełnianymi na ich szkodę oraz przed nadmierną ufnością wobec osób obcych Natomiast Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów Urszula Pękacz zaprezentowała najczęstsze scenariusze działania oszustów i wyjaśniła, w jaki sposób unikać kłopotów związanych z takimi sytuacjami. Udzielała również porad, w jak odstąpić od pochopnie podpisanej umowy.
Ekspert z ZUS mówił na temat waloryzacji emerytur i rent oraz możliwości podniesienia wysokości świadczeń. Część prezentacji poświęcona była zagadnieniom związanym z nowym dodatkiem – świadczeniom uzupełniającym 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kole, zaprezentował wachlarz działań pomocowych, jakie placówka oferuje swoim klientom.
Oficjalną część spotkania zakończył blok indywidualnych konsultacji. Goście uczestniczący w Dniu Seniora skorzystali z porad. Największym zainteresowaniem cieszyły się konsultacje z doradcą emerytalnym na temat świadczeń uzupełniających 500+, PCPR, Urzędu Skarbowego, głównie w zakresie uprawnień do ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych na wydatki rehabilitacyjne i wydatki związane z ułatwieniem czynności życiowych. Dostępni byli również eksperci z Urzędu Miejskiego w Kole z prezentacją miejskich programów samorządowych, czyli Karty Seniora, Miejskiej Karty Rodziny, Kolskiej Karty Rabatowej i Koperty Życia.
Przedsięwzięcie cieszyło się dużym uznaniem. – Z radością przyjęliśmy zaproszenie prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kłodawie Wiesławy Wojciechowskiej, do organizacji podobnej akcji dla seniorów z okolic Kłodawy. Sukces dzisiejszego spotkania, a przede wszystkim informacje o potrzebie organizacji kolejnych, podobnych działań daje nam satysfakcję i poczucie dobrze spełnionej misji” – podsumowała Agata Kawalec-Światek.
źródło i zdjęcia: ZUS w Kole, KPP w Kole