Pięć kolskich ulic pięć zmian

0
608
Pięć kolskich ulic pięć zmian

Pięć kolskich ulic pięć zmian. Pięć ulic w Kole otrzyma nowych patronów. Jakie zmiany zostaną naniesione na mapę miasta?

We wrześniu 2016 roku weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu i innego ustroju totalitarnego poprzez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Zobowiązuje ona samorządy do dokonania zmian. W Kole istnieje 5 ciągów komunikacyjnych, których patronami są osoby związane z ruchem socjalistycznym i komunistycznym. W związku z tym radni stanęli przed koniecznością przyjęcia uchwał korygujących ten stan rzeczy.

Na mocy przegłosowanej uchwały ulica poświęcona działaczowi komunistycznemu Janowi Oliskiewiczowi otrzyma nazwę Bernarda Buszy – powojennego dyrektora kolskiego szpitala, który przyczynił się do jego rozbudowy.

Z przestrzeni publicznej zniknie też tabliczka z nazwiskiem działaczki komunistycznej, związanej z Bolesławem Bierutem, Małgorzaty Fornalskiej. W jej miejsce zostanie umieszczone oznakowanie z nazwiskiem lokalnego działacza Michała Ostrowskiego – właściciela fabryki maszyn rolniczych i młyna parowego w Kole, który od 1909 roku pełnił funkcję naczelnika Ochotniczej Straży Ogniowej w Kole.

To dwie zmiany, które obejmują zarówno imię, jak i nazwisko, bohaterów ciągów komunikacyjnych w Kole. Pozostałe modyfikacje w swym brzmieniu są tylko częściowe. Ulica młodzieżowego działacza stalinowskiego i członka PPR, Janka Krasickiego, nadal będzie ulicą Krasickiego, ale… Ignacego, czyli oświeceniowego poety i pisarza. Pozostanie również ulica Buczka, ale patronować jej nie będzie polski działacz komunistyczny, Marian, ale Karol – ludowiec, historyk i mediewista, a w czasie II wojny światowej działacz ruchu oporu.

Najwięcej zamieszania i nieporozumień wywołały dwie propozycje zmian miana ulicy Aleksandra Zawadzkiego. Aktualnie jej bohaterem jest znany pod tym nazwiskiem generał dywizji Wojska Polskiego, działacz komunistyczny i przewodniczący Rady Państwa PRL. W jego miejsce część kolskich radnych zaproponowała Wacława Zawadzkiego – założyciela pierwszych drużyn harcerskich na terenie Koła. Ten pomysł poparty został silnym argumentem w postaci jubileuszu 100-lecia harcerstwa na ziemi kolskiej, który był celebrowany w tym roku. Równie mocna okazała się jednak kontrpropozycja zakładająca pozostawienie ulicy Aleksandra Zawadzkiego, ale innego niż wyżej wymieniony komunista, a mianowicie biologa, profesora Uniwersytetu Lwowskiego.

Takie rozwiązanie podyktowane zostało konsultacjami przeprowadzonymi wśród mieszkańców, którzy wypowiedzieli się za tym, aby brzmienie nazwy ich ulicy pozostało bez jakichkolwiek korekt. Co prawda uczynienie Wacława Zawadzkiego patronem długiego ciągu komunikacyjnego w Kole byłoby ukłonem dla ruchu harcerskiego, który niedawno obchodził doniosły jubileusz, ale ostatecznie rajcy – choć niejednomyślnie – to jednak zdecydowali, że wsłuchają się w głos mieszkańców i bohaterem ulicy uczynią biologa, Aleksandra Zawadzkiego.

Zgodnie z ustawą, zmiana nazwy ulicy nie wymaga od mieszkańców wymiany dokumentów. Mogą być używane do momentu utraty ważności. Konieczna będzie jednak wymiana szyldów, ogłoszeń, reklam itp., ale w przypadku ulicy Aleksandra Zawadzkiego tego nie będzie trzeba robić.

Wszystkie uchwały wejdą w życie po 14 dniach od opublikowania ich w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Pięć kolskich ulic pięć zmian