O koronawirusie podczas konferencji w Starostwie Powiatowym w Kole

0
650
DSC06707

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kole, dziś, tj. 28 lutego br., starosta kolski Robert Kropidłowski, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole Ewa Lewicka oraz zastępca dyrektora ds. lecznictwa Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kole dr Rafał Krygier, za pośrednictwem mediów, poinformowali mieszkańców o sytuacji na terenie powiatu kolskiego w związku z zagrożeniem i rozprzestrzenianiem się koronawirusa. – Dziś w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kole odbyło się posiedzenie Powiatowego Sztabu Zarządzania Kryzysowego, na którym została omówiona sytuacja w związku z zagrożeniem koronawirusem. Chciałbym państwa poinformować, i w zasadzie uspokoić, że na terenie powiatu kolskiego nie ma zachorowania na ten wirus, ani nie ma też przypadków podejrzenia zarażenia wirusem. W tej chwili jesteśmy w kontakcie ze służbami. Służby są przygotowane. Mamy pełny monitoring sytuacji. O szczegółach powie pani inspektor Ewa Lewicka oraz zastępca dyrektora szpitala, dr Rafał Krygier – rozpoczął starosta Robert Kropidłowski.

Jako Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole informuję, że osoby mające bliski kontakt, czyli dłuższy niż 15 minut, z pacjentem chorym na koronawirusa, a przede wszystkim mający takie objawy, jak gorączka, katar, kaszel i duszność, powinny przede wszystkim skontaktować się telefonicznie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną pod numerem alarmowym, który jest dostępny dla mieszkańców naszego powiatu, miasta i wszystkich gmin. To numer 695 426 274. Pod nim otrzymacie państwo niezbędne informacje. Były już takie telefony, a my skierowaliśmy osoby do odpowiednich placówek służby zdrowia – powiedziała Ewa Lewicka.

Jako dyrektor ds. lecznictwa szpitala w Kole i lekarz chorób zakaźnych, chciałbym powiedzieć, jak należy chronić się przed tym wirusem. Unikajcie państwo dużych skupisk ludzkich. Starajcie się nie przebywać w miejscu, gdzie jest dużo osób zagrypionych. Starajcie się państwo częściej niż zwykle myć ręce wodą z mydłem, i jeżeli jest to możliwe, stosujcie chusteczki jednorazowe, a po ich użyciu od razu wyrzucajcie do kosza. Jeżeli jest to niemożliwe, kichanie czy kaszel powinny odbywać się w przedramiępowiedział dr Rafał Krygier.

Jeżeli nastąpi jakakolwiek zmiana sytuacji, na pewno będziemy na bieżąco informować o niej mieszkańców – zakończył starosta Robert Kropidłowski.

A oto treść oficjalnego komunikatu:

KOMUNIKAT

DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU KOLSKIEGO

OSOBY, KTÓRE MIAŁY BLISKI KONTAKT – CZYLI DŁUŻSZY NIŻ 15 MINUT – Z OSOBĄ Z POTWIERDZONĄ INFEKCJĄ WYWOŁANĄ PRZEZ KORONAWIRUSA SARS-CoV-2 ORAZ MAJĄCE GORĄCZKĘ (> 38˚C), KASZEL, DUSZNOŚĆ POWINNY ZADZWONIĆ DO POWIATOWEJ STACJI SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNEJ W KOLE, GDZIE UZYSKAJĄ WSZYSTKIE NIEZBĘDNE INFORMACJE DOTYCZĄCE DALSZEGO POSTĘPOWANIA.

TELEFON ALARMOWY 695 426 274 PSSE W KOLE DOSTĘPNY CAŁĄ DOBĘ.

JAK NALEŻY ZABEZPIECZYĆ SIĘ PRZED ZAKAŻENIEM:

– UNIKAĆ SKUPISK LUDZKICH

– MYĆ CZĘSTO RĘCE WODĄ Z MYDŁEM

– ZASŁANIAĆ KASZEL PRZEDRAMIENIEM LUB CHUSTECZKĄ JEDNORAZOWĄ, KTÓRĄ NALEŻY WYRZUCIĆ DO KOSZA.