Nowy pomnik, modlitwa, piękne konie, bieg i okazały dąb z okazji 155. rocznicy bitwy pod Cieplinami [FOTO]

0
736

Msza w intencji bohaterów, odsłonięcie pomnika upamiętniającego poległych w 1863 roku, II Bieg Powstania Styczniowego oraz zasadzenie Dębu Wolności złożyły się na obchody 155. rocznicy wybuchu bitwy pod Cieplinami. W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści z Wielkopolski i Kujaw, samorządowcy kilku gmin, przedstawiciele wielu instytucji i organizacji oraz mieszkańcy Modzerowa, Lucynowa i okolic.

Tradycją jest, że spotykamy się, aby modlić się w intencji bohaterów tamtych dni oraz pamiętać o młodych ludziach, którzy oddawali życie i przelewali krew, aby Polska była Polską wolną i niezależną. Witam wszystkich, którym temat wolności naszej ojczyzny, demokracji i niepodległości, ale przede wszystkim pamięci historycznej o wielkich dniach chwały naszego narodu jest bliski – mówił proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Modzerowie. Tymi słowami ks. Marek Kasiorkiewicz powitał wszystkich przybyłych na mszę świętą z okazji 155. rocznicy wybuchu bitwy pod Cieplinami. Wśród zgromadzonych nie brakło posłów na Sejm RP, Leszka Galemby oraz Zbigniewa Sosnowskiego, przedstawicieli urządów wojewódzkich, burmistrzów, wójtów i radnych powiatowych oraz gminnych z terenu Wielkopolski i Kujaw, reprezentantów wielu instytucji i organizacji oraz mieszkańców, którzy chcieli świętować jubileusz wydarzenia.

Po eucharystii odprawionej przez przeora brdowskich paulinów, ojca Waldemara Pastusiaka, nastąpił odczyt historyczny Krzysztofa Dorcza, a przed świątynią miał miejsce start II Biegu Powstania Styczniowego z Modzerowa do Lucynowa.

Na dalszy ciąg uroczystości goście przejechali do Lucynowa, gdzie odsłonięto pomnik poświęcony 18 poległym w bitwie pod Cieplinami oraz znajdujące się na nim tablice pamiątkowe. Do niedawna w miejscu tym, na niewielkim postumencie, stał głaz ustawiony w 1983 roku. Wcześniej natomiast o wydarzeniach z 10 lutego 1863 roku przypominał pomnik wzniesiony w 1925 roku, który jednak w 1939 roku został zniszczony przez Niemców. I właśnie on posłużył za wzór dla nowego pomnika, który swym charakterem, wyglądem i materiałem nawiązuje do tego z 1925 roku. Chcieliśmy, by to miejsce było publiczne, i tam się stało – powiedział wójt gminy Babiak, Wojciech Chojnowski, dziękując właścicielom gruntu za nieodpłatne przekazanie na rzecz gminy Babiak fragmentu ziemi, na którym stoi pomnik. Podziękowania skierował także do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za finansowe wsparcie, jakie samorząd otrzymał na odtworzenie pomnika, a stosowny grawerton przekazał na ręce posła Leszka Galemby. Wyrazy wdzięczności usłyszał także wykonawca monumentu. – Ma on solidne fundamenty i żelbetowy trzpień. Jest obłożony kamieniami pochodzącymi z najbliższej okolicy. Jestem pewien, że ich część była wbudowana w pomnik z 1925 roku. Te kamienie czekały na ten dzień, kiedy o patriotyzmie tamtych pokoleń znów będą mogły świadczyć. Ale jest wśród nich jeszcze jeden, szczególny, bliski nam współczesnym. Głaz, który jest elementem całości, pochodzi z pomnika odbudowanego w 1983 roku przez lokalną społeczność. A warto podkreślić, że to dzięki tamtym staraniom zachowano to miejsce w pamięci potomnych – mówił Wojciech Chojnowski.

Po odsłonięciu pomnika wszyscy chętni mogli wziąć udział w zasadzeniu okazałego dębu upamiętniającego obchodzony w tym roku jubileusz 100-lecia niepodległości. Dąb Wolności otrzymał imię Stanisław, w nawiązaniu do modzerowskiej parafii, która za patrona ma św. Stanisława Biskupa.

Na koniec spotkania pod pomnikiem dyplomy i medale odebrali uczestnicy II Biegu Powstania Styczniowego, nieupamiętniającego pierwsze starcie powstańców na ziemi kujawskiej w bitwie pod Cieplinami.