Nowoczesna ceramika budowlana – w czym tkwi tajemnica jej popularności?

0
296

Każdy chciałby dom, który powstanie najszybciej, jak to możliwe, będzie ekonomiczny w utrzymaniu i wytrzyma wiele lat. Dlatego też technologia budowlana rozwija się nieprzerwanie. Przykładem mogą być produkty ceramiczne, które są znane i cenione od setek lat i ciągle udoskonalane.

Obecnie ceramika budowlana jest unowocześniona, dzięki czemu ma wysokie parametry i jest wytrzymała, a także spełnia obowiązujące normy budowlane. Jak produkowana jest nowoczesna ceramika budowlana i czym dokładnie się wyróżnia?

Nowoczesna ceramika budowlana – co kryje się pod tym pojęciem?

Pod pojęciem nowoczesnej ceramiki budowlanej kryją się produkty poryzowane, które mają o wiele większą izolacyjność cieplną niż zwykłe pustaki ceramiczne (nieporyzowane). Przykładem mogą być produkty Wienerberger i system Porotherm, stanowiąca kompletny system do budowy domów.

Materiały poryzowane doskonale sprawdzają się przy budowie ścian domów, zarówno nośnych, jak i działowych. W zależności od potrzeb, możesz wybierać różne grubości i wielkości pustaków ceramicznych. Oprócz pustaków idealnie nadających się do wznoszenia murów dostępne są także m.in. pustaki wentylacyjne, uzupełniające, belki nadprożowe czy stropy ceramiczne oraz kształtki wieńcowe – te akcesoria razem z pustakami i specjalnymi zaprawami tworzą kompletny system, który pozwala wybudować dom o możliwie najlepszych parametrach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych produktów, możesz ich właściwości sprawdzić na stronie https://www.wienerberger.pl/produkty/pustaki-ceramiczne-i-akcesoria-porotherm.html.

Jak produkowana jest nowoczesna ceramika budowlana?

Poryzowane produkty ceramiczne są produkowane w nieco inny sposób niż klasyczna ceramika budowlana. Jednym z etapów jest mieszanie gliny z mączką drzewną lub trocinami. Wykonuje się to, zanim pustaki zostaną uformowane i wypalone. Następnie trafiają one do pieca, gdzie dodany do gliny materiał wypala się, dzięki czemu powstają mikropory. To właśnie one sprawiają, że ceramika zyskuje dodatkowe właściwości i jest lżejsza niż pustaki nieporyzowane.

Jakie są główne zalety nowoczesnej ceramiki budowlanej?

Wspomniany proces produkcji pustaków ceramicznych sprawia, że są one lżejsze, ale jednocześnie charakteryzują się lepszą izolacją cieplną w porównaniu do innych rozwiązań. Tego rodzaju produkty często stosowane są m.in. przy budowie domów energooszczędnych, gdyż wpływają na akumulację ciepła i w ten sposób zmniejszają zapotrzebowanie energetyczne budynku. Domy stawiane z pustaków ceramicznych są „oddychające” – oznacza to, że łatwiej w nich utrzymać dobrą wilgotność powietrza. Wpływa to z kolei na zmniejszenie ryzyka rozwoju patogennych mikroorganizmów, które mogą negatywnie oddziaływać na budynek, jak i zdrowie jego mieszkańców.

Nowoczesne pustaki ceramiczne pozwalają też na szybkie wznoszenie budynków, a to dzięki metodzie łączenia na pióro-wpust, która nie wymaga wykonywania spoinowania pionowego. Charakterystyczny kształt umożliwia nie tylko szybkie budowanie, ale także mniejsze zużycie zaprawy i tym samym obniżenie kosztów budowy.

artykuł partnera