Nowi burmistrzowie, wójtowie i radni!? O ich wyborze zdecydujemy 21 października!

0
494

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił datę tegorocznych wyborów samorządowych. Odbędą się one 21 października, czyli nowych prezydentów, burmistrzów, wójtów, członków rad powiatowych, miejskich i gminnych oraz sejmików wojewódzkich Polacy wybiorą tego właśnie dnia. Druga tura wyborów, odbędzie się 4 listopada br. Podanie do publicznej wiadomości daty wyborów oznacza, że oficjalnie rozpoczyna się kampania wyborcza.

Zgodnie z ogłoszonym wraz z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów kalendarzem wyborczym, zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na prezydentów miast, burmistrzów i wójtów musi nastąpić do północy 26 września, co oznacza, że najpóźniej tego dnia poznamy nazwiska tych, którzy będą ubiegać się o najważniejsze fotele w magistratach.

Najbliższe niecałe trzy miesiące zapowiadają się zatem bardzo interesująco, a o tym kto zasiadać będzie w poszczególnych samorządach, dowiemy się za kilkanaście tygodni.

Kadencje wszystkich organów samorządów terytorialnych kończą się 16 listopada br. Kolejne, zgodnie ze znowelizowanym 31 stycznia 2018 roku Kodeksem wyborczym, wybierzemy na 5 lat. Nowe przepisy wprowadziły też dwukadencyjność włodarzy.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów ws. zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, wraz z kalendarzem wyborczym dostępne jest na stronie http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2018/1561