Nie będzie łatwo, ale podejmują wyzwania

0
198
DSC02248

Rada Gminy Babiak uchwaliła plan finansowy na 2020 rok. Żaden budżet na początku roku nie wydawał się ani mnie, ani państwu świetny, satysfakcjonujący i najlepszy, jaki można było wymyślić. Ten na 2020 roku nie jest łatwy i spokojny, ani taki, który przejdziemy gładko i bez problemów. Staramy się zmniejszyć deficyt do kwoty 1.300.000 złotych, podczas gdy dotychczasowe nasze budżety miały go poziomie 2,5-2,9 mln złotych. Musimy jednak wdrażać procedury ostrożnościowe, by nie popaść w tarapaty finansowe. Zawsze bowiem mogą pojawić się inne pilne potrzeby, które samorząd gminy, zgodnie z ustawą, będzie musiał zrealizować. Nie sieję jednak defetyzmu i nie mówię o budżecie w ciemnych barwach. Ale trzeba mieć świadomość przeszkód, raf i problemów, które mogą się w trakcie roku pojawić. Łatwo nie będzie, ale podejmujemy wyzwanie – powiedział wójt Wojciech Chojnowski w komentarzu do zaprezentowanych przez skarbnika gminy danych liczbowych.

Włodarz zwrócił uwagę na to, że budżet 2020 roku w porównaniu z budżetem na 2019, w zakresie dochodów i wydatków jest wyższy o około 2 miliony, co wskazuje na rozwój. Najwięcej w bieżącym roku w gminie Babiak pochłonie edukacja. Wydatki na oświatę wróciły na pierwsze miejsce. Są na poziomie 12 mln złotych, a subwencja to jedynie około 7 mln złotych. Mamy też o około 100 uczniów mniej, a to oznacza dochody o 600.000 złotych mniejsze. Wyliczenia są jednak robione na podstawie danych z września, a tymczasem do grudnia dane podlegały rożnym korektom. Oby zatem nie było tak, że będę musiał przekazywać państwu gorsze informacje w tym zakresie dodał wójt. Podkreślił przy tym, że samorząd nie ma wpływu na większość kwestii związanych z oświatą, gdyż decyzje zapadają na najwyższym szczeblu.

Drugim obszarem, który niepokoi włodarza Babiaka jest gospodarka odpadami, gdyż problemów w tej mierze nie brakuje, a zadania są narzucane z odgórnie.

Zdaniem wójta to nie będzie łatwy rok, ale pomimo to w budżecie gminy Babiak pojawiło się sporo planów inwestycyjnych. Od dobrych, mądrych, ale także odważnych decyzji będzie zależało, ile dróg uda się wyremontować i zbudować. Z drugiej jednak strony musimy pilnować naszego zadłużenia i coraz oszczędniej dysponować środkami. Nasz optymizm jednak, pomimo że wiemy, iż budowa dróg będzie droższa, jest spory. Zapisaliśmy aż 26 pozycji. I z góry przepraszam, jeżeli tyle zadań nie uda się zrealizować – mówił włodarz. – Na pierwsze półrocze, na wydatki inwestycyjne, środki mamy. O to jestem spokojny, ale jak będzie się układało w II półroczu, nie wiadomo – zaznaczył.

Na koniec włodarz podkreślił, że skonstruowanie budżetu w takiej formie jest dużym sukcesem, a największy w nim udział ma skarbnik gminy. Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu wydała o projekcie opinię pozytywną. Takie samo zdanie miały komisje spraw społecznych i gospodarczych oraz rewizyjna.

W krótkiej dyskusji wiceprzewodniczący rady Dariusz Wiśniewski podzielił się swoimi refleksjami na temat malejącej roli i wpływu na decyzje, jakie ma samorząd w obliczu narzuconych mu do realizacji zadań. Z kolei rajcy Marian Górczewski i Robert Galęba zwrócili uwagę na dysproporcję w środkach skierowanych na przedsięwzięcia w Babiaku oraz innych miejscowościach.

Dla przeciwwagi pojawiły się też głosy, że każdy budżet, jest kompromisem, a środki na konkretne sołectwa są przeznaczane różnie, w zależności od tego, jak trafiają się środki zewnętrzne.

Plan finansowy gminy Babiak w zakresie dochodów wynosi 36.655.087,84 złotych. Po stronie wydatków widnieje natomiast kwota 37.969673,58 złotych. Deficyt w wysokości 1.314.584,74 zostanie sfinansowany przychodami z tytułu pożyczek i kredytów długoterminowych.

W wykazie planowanych inwestycji, widnieje aż 26 pozycji w zakresie przebudowy dróg. Ogółem na inwestycje samorząd planuje wydać 3.119.843,59 złotych.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here