Od lipca bieżącego roku Stowarzyszenie NonStop prowadzi w gminie Grzegorzew i części gminy Koło półtoraroczny projekt młodzieżowy pn. My Zone, dofinansowany na sumę około 250.000 zł ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2018.
Celem projektu jest kompleksowe działanie, prowadzące do zwiększenia partycypacji dziewcząt i chłopców w wieku 12 – 20 lat w życie swojego środowiska, promowanie aktywnych postaw, idei wolontariatu i młodzieżowych rad gminy poprzez stworzenie strefy młodych My Zone, w ramach której będzie działać klub wolontariusza, młodzieżowa telewizja internetowa oraz objazdowa świetlica młodzieżowa. Cel projektu pokrywa się z misją stowarzyszenia, które chce, aby młody człowiek miał wpływ na swoje środowisko, zmieniał je, zabierał głos w ważnych dla niego sprawach, a także zdobywał nowe umiejętności, poznawał nowe miejsca i przyjaciół. Projekt My Zone daje przestrzeń do działania i wypowiadania się.
Obecnie w Klubie Wolontariusza GUZIKI dwudziestu młodych ludzi realizuje swoje pomysły i działa na rzecz społeczności lokalnej, rozwijając swoje pasje, sprawdzając mocne i słabsze strony oraz ucząc się odpowiedzialności. W projekcie jest miejsce na świętowanie niepodległości, zapoznanie się z działalnością PCK i młodzieżowych rad gminy, udział w ogólnopolskich akcjach charytatywnych i kontakt z żywymi bibliotekami, ale nie wszystko jest zaplanowane.
Tu mają nauczyć się działać, więc jest też przestrzeń na akcje, których będą pomysłodawcami. Warsztaty z rozwoju umiejętności liderskich, ABC wolontariatu i animacji środowiska pomoże im w działaniu.
Młodzieżowa Telewizja Internetowa „W Obiektywie TV” częściowo wspiera działania wolontariuszy poprzez nagrywanie i publikowanie reportaży. W trakcie warsztatów dwudziestu uczestników uczy się nie tylko zasad dziennikarstwa, pracy z kamerą i programem do obróbki filmu, ale również wypowiadania się, słuchania innych i dochodzenia do prawdy. Poszukując tematów do reportaży, poznają lepiej swoje środowisko i jego problemy. Materiały już niedługo będzie można oglądać na stworzonym do tego celu portalu.
W ramach projektu działa również objazdowa świetlica młodzieżowa. Zajęcia odbywają się 14 razy w miesiącu w wielu wsiach w gminie Grzegorzew i Powierciu, co daje w sumie 70 godzin zajęć miesięcznie. Część zajęć świetlicowych będzie zorganizowana w postaci zajęć rozwijających kompetencje społeczne, umiejętność pracy w grupie, umiejętności przywódcze. Resztę czasu młodzież może spędzić w ciekawy sposób, korzystając z bogatej oferty gier i zabaw. Dzięki środkom z FIO świetlica jest wyposażona w najnowsze gry planszowe, klocki konstrukcyjne dla młodzieży, klocki Lego, piłkarzyki i cymbergaja. W niedługim czasie w ramach świetlicy planujemy też uruchomienie zajęć z rękodzieła i robotyki.
źródło i zdjęcia: Stowarzyszenie NonStop