Lokalne Centrum Wolontariatu w Kole. Plany się krystalizują

0
549

Podczas kolejnego spotkania, zainicjowanego przez Weronikę Tomys z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu i Anetę Brdyś ze Stowarzyszenia „Przyjaciół św. Mikołaja” działającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kole, w ramach projektu „Aktywni i niezależni – zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnością w subregionie konińskim” zaproszeni nauczyciele ze szkół podstawowych oraz średnich omawiali szczegóły oraz plan wdrożenia struktur Lokalnego Centrum Wolontariatu w ich miejscowości.

Andżelika Gabrysiak oraz Joanna Maciejewska z Fundacji Podaj Dalej im dr. Piotra Janaszka w Koninie przedstawiły uczestnikom formalno-prawne aspekty powołania centrum, na bazie doświadczeń zebranych przez lata funkcjonowania Lokalnego Centrum Wolontariatu przy konińskiej fundacji, która może pochwalić się nie tylko długoletnią praktyką, ale także wiedzą i doświadczeniem w wielu aspektach, jak chociażby koordynowanie wolontariuszami.

Uczestniczący w spotkaniu opiekunowie szkolnych kół wolontariatu, nauczyciele, pracownicy SOSW oraz przedstawiciele jednostek pomocy i integracji społecznej, czyli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy i Profilaktyki Rodzinie mają w planach połączyć wspólne wysiłki i skoordynować rozproszone dotychczas działania w zakresie prac wolontariuszy. Jednostki pomocowe, działające na terenie gminy, będą dostarczać informacji na temat potencjalnych osób oraz rodzin chętnych do skorzystania z pomocy wolontariuszy, a następnie, młodzieży zostaną przydzielane odpowiednie zadania na miarę ich możliwości oraz dyspozycyjności. Zakres aktywności pracy wolontariackiej uczniów ma obejmować pomoc osobom z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną, korepetycje dla osób mających trudności w nauce, spędzanie czasu z osobami starszymi, zbiórki żywności oraz inne akcje społeczne.

Integralną częścią Lokalnego Centrum Wolontariatu, oprócz wkładu pomocowego młodzieży, będzie także integracja wolontariuszy z różnych szkół oraz szkolenia kompetencyjne, zarówno dla osób aktywnie działających w strukturach, jak również ich opiekunów.

Czytaj także: W planach jest utworzenie Lokalnego Centrum Wolontariatu

źródło i zdjęcia : Aneta Brdyś, Stowarzyszenia „Przyjaciół św. Mikołaja”

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here