Jednym z artystów kolanin. Wśród słuchaczy trzej ambasadorowie [FOTO]

0
854

Muzyka mistrzów i śpiew zabrzmiały wczoraj w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole. Tam właśnie odbył się koncert oratoryjno-kantatowy w wykonaniu trojga artystów. Dla zebranych w świątyni zaśpiewała Beata Dunin-Wąsowicz – sopran, pochodzący a Koła, Adam Szramski – baryton, a na organach zagrał Antoni Pokora. Zebrani w świątyni wysłuchali repertuaru oratoryjno-kantatowego, m.in. części oratorium „Paulus” Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, „Quia Respexit” z „Magnificatu” oraz arii sopranowej z kantaty 21. J.S. Bacha, a także arii G.F. Haendla i „Agnus Dei” z Mszy Koronacyjnej W.A. Mozarta.

Beata Dunin-Wąsowicz prowadzi klasę śpiewu wokalnego w Akademii Sztuki w Szczecinie. Ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie śpiewu solowego Bożeny Karłowskiej. Współpracowała z zespołami muzyki dawnej Masicus Poloniensis, Camerata Nova, wykonując partie solowe podczas koncertów w kraju oraz w Niemczech, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Luxemburgu, Hiszpanii na licznych festiwalach muzycznych. Współpracuje z zespołami kameralnymi oraz orkiestrami. Koncertowała m.in. z orkiestrą pod dyr. Marka Tracza, realizując solowe partie z operetek: „Zemsta Nietoperza”, „Baron Cygański”, „Księżniczka Czardasza” – na estradach Niemiec, Danii, Szwecji i Norwegii.

Grający na organach Antoni Pokora jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz laureatem wielu konkursów organowych. W 2008 otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym „Organiści Młodej Europy” w Krzeszowie, w 2010 – wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. ks. W. Ormińskiego w Rumii, w 2011 – I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Utworów J. Alaina w Krakowie, a w 2012 – II nagrodę na III Akademickim Konkursie Organowym „Romuald Sroczyński in memoriał” w Poznaniu. Obecnie piastuje stanowisko organisty w kościele św. Andrzeja w Męcince na Dolnym Śląsku oraz prowadzi klasę organów i fortepianu w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Legnicy. Koncertował w wielu miastach Polski i Niemczech.

Trzeci wykonawca to pochodzący z Koła, baryton, Adam Szramski. Jak sam przyznał, dla niego każdy występ w rodzinnym mieście i parafii jest ogromnym przeżyciem. – Przyjeżdżam do rodziny, a ostatnio mieliśmy też okazję koncertować w kolskim klasztorze oraz w farze w Koninie. To zawsze dla mnie wielka przyjemność.

Adam Szramski urodził się w Kole. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza, a następnie do Gimnazjum nr 3 i Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego. W latach 2010-2015 studiował na Politechnice Poznańskiej, równocześnie śpiewając z Chórem Akademickim Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni” pod batutą dra Pawła Łuczaka oraz Chórem Kameralnym „Dubitatio”. Brał też udział w Międzynarodowych Festiwalach i Konkursach Chóralnych, m.in. w Macedonii, Hiszpanii i Bułgarii. Obecnie jest studentem III roku wokalistyki na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie w klasie śpiewu solowego dra Pawła Wolskiego.

Koncertu w ich wykonaniu posłuchali nie tylko mieszkańcy Koła, którzy zdecydowali się przyjąć zaproszenie na to artystyczne wydarzenie, ale również przebywający aktualnie w powiecie kolskim dyplomaci. Gośćmi honorowymi w kolskiej farze byli bowiem trzej ambasadorowie: Republiki Armenii, Edgar Ghazaryan, Kazachstanu Margulan Baimukhan oraz Gruzji Ilia Darchiashvili.

Koncert zorganizowali: ks. kanonik Józef Wronkiewicz, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole, prezes Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej „Kołowrotek”, Katarzyna Hamiga oraz Zenon Siwiński, prezes Regionalnego Towarzystwa Melioracyjnego w Koninie.