Jakub Małecki był gościem uroczystości z okazji 80. rocznicy bombardowania we wsi Chojny. W tym miejscu warto przypomnieć, że akcja jego powieści pt. „Rdza” rozgrywa się właśnie w tej miejscowości i nawiązuje do tragicznych wojennych wydarzeń.
Zanim jednak Jakub Małecki podzielił się swoimi refleksjami z uczestnikami spotkania i zaprezentował fragment swojej twórczości, przy krzyżu, odbyła się pierwsza część uroczystości. Rozpoczął ją śpiew chóru Kantata z Liceum Ogólnokształcącego w Kole, po czym głos zabrał wójt gminy Koło, Mariusz Rybczyński. – 80 lat temu, w tym miejscu, nie było bezpiecznie. Po kilku dniach od rozpoczęcia wojny, mieszkańcy Chojen i ludność, która uciekała przed działaniami wojennymi, przekonała się, czym jest wojna. Ta wojna. Tu dokonała się zbrodnia hitlerowskiej Luftwaffe na ludności cywilnej. Nam dzisiaj trudno w to uwierzyć, ale 80 lat temu nie było nic ważniejszego, niż schować się przed bombami, by przeżyć. Wszystko inne przestało mieć znaczenie (…) Dziś jesteśmy tu razem, by pamiętać o okrucieństwach wojny, by uczcić tych, którzy stracili życie, tylko dlatego, że byli Polakami (…) Ten krzyż upamiętnia ofiary tamtego dnia. Ich ciała spoczywają w zbiorowej mogile na cmentarzu w Grzegorzewie – mówił włodarz gminy Koło, sięgając również po fragmenty „Rdzy” Jakuba Małeckiego.
Po jego przemówieniu modlitwę za ofiary bombardowania z 5 września 1939 roku poprowadził proboszcz parafii w Grzegorzewie, ks. kanonik Krzysztof Pietryga, a delegacje m.in. samorządowców ze starostwa, gminy Koło z posłem Leszkiem Galembą oraz samorządowców z Koła na czele z burmistrzem Krzysztofem Witkowskim złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
W dalszej części rocznicowych wydarzeń, z piosenkami patriotycznymi, wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Powierciu, a o wojennych wydarzeniach z Chojen i okolic opowiedział zebranym asystent w Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof nad Nerem, Kamil Janicki.
W uroczystościach, oprócz samorządowców w wielu gmin powiatu kolskiego, wzięli udział również mieszkańcy Chojen i okolic oraz członkowie rodzin ofiar wojennych wydarzeń z 5 września 1939 roku.
Poniżej galeria zdjęć z dzisiejszych uroczystości. Zapraszamy do obejrzenia.