Dwie nowe publikacje o zasłużonych dla Kłodawy

0
304
To kompleksowe działanie kłodawskich działaczy, którzy za cel postawili sobie ochronę i pielęgnowanie pamięci osób zasłużonych dla miasta i gminy. Chodzi o dbałość o nagrobki oraz popularyzację sylwetek tych, którzy dla Kłodawy i okolic na przestrzeni dziesięcioleci zrobili bardzo wiele. Stąd coroczne cmentarne kwesty oraz wydawnictwa. Dwa z nich wkomponowały się w tegoroczną 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – Widząc, że niszczeją nagrobki osób ważnych i zasłużonych, poprzez kwestę i inne działania pozyskiwania środków, podjęliśmy się trudu ich renowacji. To natomiast pociągnęło kolejne działanie, jakim jest zachowanie w pamięci i uhonorowanie tych osób, które zasługują na to, by przedstawić ich szerszej grupie społecznej. W 100-lecie odzyskania niepodległości udało się wydać pierwszą publikację o przedwojennym burmistrzu Kłodawy, Saturninie Czerniewiczu. To uczestnik wojny 1920 roku, ale przede wszystkim organicznik, który zelektryfikował Kłodawę. Był przy tym wybitnym hodowcą – poinformował prezes Towarzystwa Samorządowego, Ireneusz Niewiarowski.
Drugą ostatnio wydaną publikacją są „Ludzie kłodawskich sołectw”. To pozycja wydawnicza, której celem jest popularyzowanie wiedzy o lokalnej historii. Zawiera około 40 biogramów osób, które od końca XIX wieku i do połowy XX wieku były czynne zawodowo i społecznie. Obie publikacje wydane zostały przez Towarzystwo Samorządowe w Koninie. Nie są to jednak monografie, ale starannie zrobione publikacje popularyzatorskie.
Pozycja o Saturninie Czerniewiczu była rozprowadzana podczas listopadowej kwesty przy nekropolii, natomiast druga, z uwagi na fakt, że została dofinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego z programu Wielkopolska Odnowa Wsi, jest rozpowszechniana głównie w 15 sołectwach, które w tym programie uczestniczą.
Renowacja zabytkowych mogił i publikacje to dwa z działań. Trzecim jest prowadzenie strony www.klodawskiecmentarze.pl, na której prezentowane są sylwetki osób zasłużonych. – W planach mamy pokazanie wszystkich, którzy wyróżnili się pozytywnym działaniem w pracy zawodowej, społecznej czy obronie ojczyzny. Chcielibyśmy, aby młodzież miała dostęp do tego zbioru, i żeby był on inspiracją dla nauczycieli i regionalistów – dodał Ireneusz Niewiarowski.