Aż 19 wieńców dożynkowych stało przy scenie przygotowanej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Babiaku. Oglądała je komisja konkursowa złożona z czterech członków Rady Gminy Babiak, która miała za zadanie wybrać najpiękniejszy. Zadanie było bardzo trudne, niemniej sędziowie doszli do porozumienia i pierwsze miejsce przyznali zbożowej konstrukcji z Radoszewic. Drugie miejsce zajęło sołectwo Babiak, a trzecie – KGW z Dębna Królewskiego. Pozostali twórcy odebrali równorzędne wyróżnienia.
Nagrody, również za uczestnictwo w konkursie, zostały ufundowane przez wójta gminy Babiak. – Niemniej myślę, że uda się nam w podziękowaniu za trud wszystkich, którzy w oprawie dożynek uczestniczyli, zorganizować wspólny wyjazd, by nabrać kolejnych doświadczeń – powiedział wójt Wojciech Chojnowski.
Nagradzanie pracy związanej związanej z wieńcami to babiacka tradycja, podobnie jak przyrządzanie i częstowanie regionalnymi przysmakami uczestników Święta Plonów. Stoły ze smakołykami przyrządzonymi przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz rady sołeckie z terenu samorządu uginały się pod ilością przysmaków, a wyroby cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. – Panie chciały pokazać swoje nowe kulinarne pomysły. To bardzo cenna inicjatywa – powiedział włodarz gminy Babiak.
Zanim jednak przyszedł czas na degustację oraz wręczenie nagród za wieńce, zebranych powitał gospodarz uroczystości, wójt Wojciech Chojnowski. – Żniwa dobiegły pomyślnego końca, dlatego dziękujemy za trudy pracy na naszej ziemi, które nie ograniczają się tylko do czasu zbioru zbóż, ale są wysiłkiem całorocznym. I tak ja nasi ojcowie, chcemy wspólnie cieszyć się z tego, że mimo mało sprzyjającej pogody, w naszych domach, symbolu bezpieczeństwa i spokoju w nadchodzących miesiącach na pewno nie zabraknie. Dziś czujemy zapach świeżego chleba, który cieszy nasze oczy, podobanie zresztą, jak wieńce dożynkowe. Kiedy smakować będziemy pyszności, to warto pokusić się o refleksję, jak ważna jest ludzka solidarność, współdziałanie oraz zrozumienie potrzeb i możliwości innych ludzi. Ten chleb to dobry efekt rolników i otoczenia rolnictwa, które tę trudną dziedzinę wspiera. A wszystko po to, by symboliczny chleb można była upiec i sprawiedliwie podzielić. Stąd ta wielka wdzięczność, wielki szacunek, podziw i podziękowanie dla wszystkich, którzy do tego wspólnego korca dorzucili chociaż jedno ziarno. Dziś z wielką czcią i szacunkiem przyjmuję od państwa starostów bochen wypieczony z tegorocznego ziarna. Przyjmuję go też z nadzieją, że każdemu z naszej wspólnoty będzie się przez najbliższy rok dobrze darzyło. Szczęść nam wszystkim, Panie Boże – powiedział Wojciech Chojnowski, po czym odebrał chleb od starostów tegorocznych dożynek, państwa Ewy i Dariusza Nadolskich z Bogusławic.
W części artystycznej Święta Plonów w Babiaku, w przyśpiewkach i pieśniach ludowych wystąpił zespół Kujawy Borowe, a następnie scenę opanowali młodzi lokalni muzycy. Na zakończenie nie mogło zabraknąć zabawy tanecznej.
Poniżej galeria zdjęć z dożynek w Babiaku. Zapraszamy do obejrzenia.