Domek będzie służył edukacji przeciwpożarowej [FOTO]

0
393
DSC09769

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Kole odbyło się uroczyste przekazanie Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole mobilnego symulatora zagrożeń pożarowych domu jednorodzinnego. Urządzenie będzie służyło edukacji dzieci, młodzieży oraz wszystkich mieszkańców powiatu kolskiego. I właśnie z tego powodu gośćmi wydarzenia byli przedstawiciele najmłodszego pokolenia. W sali sesyjnej, ze swoimi opiekunami, zasiedli uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole, którzy po części oficjalnej mieli okazję obserwować pokaz działania symulatora. W spotkaniu uczestniczyli także wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, poseł na Sejm RP Leszek Galemba, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Jolanta Ratajczak, starosta kolski Robert Kropidłowski oraz zastępca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Arkadiusz Przybyła, którzy dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi i przekazania symulatora komendantowi KP PSP w Kole, bryg. Krzysztofowi Żurawikowi. – To ważna inwestycja w bezpieczeństwo w naszym powiecie i edukację naszego społeczeństwa. Dzięki symulatorowi możemy zobaczyć, jak powstaje niebezpieczna sytuacja, jak się rozwija i jakie konsekwencje ze sobą niesie – powiedział starosta. – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska z prawdziwą przyjemnością współfinansuje takiego rodzaju przedsięwzięcia. Jest już ich kilka, a niedługo będzie kilkanaście na terenie Wielkopolski – dodała prezes WFOŚIGW w Poznaniu.

Za ufundowanie i przekazanie symulatora wszystkim, którzy przyczynili się do jego zakupu podziękował komendant KP PSP w Kole, bryg. Krzysztof Żurawik. – To bardzo ważny moment w życiu naszej jednostki. To nowoczesne urządzenie usprawni naszą działalność w zakresie realizacji zadań ustawowych w bardzo istotnej dziedzinie, jaką jest zapobieganie powstawaniu pożarom i innym zagrożeniom, które czyhają codziennie w domach. A statystyki są jednoznaczne. Wśród pożarów, jakie odnotowujemy na terenie naszego powiatu, ponad 19 procent ma miejsce w budynkach mieszkalnych. Mam zatem nadzieję, że ten technologicznie zaawansowany sprzęt pozwoli jeszcze bardziej wpłynąć na naszą świadomość powiedział bryg. Krzysztof Żurawik.

Warto zaznaczyć, że dzisiejsze spotkanie to efekt podpisania porozumienia dotyczącego dofinansowania zakupu urządzenia, które miało miejsce 11 lipca br. w Starostwie Powiatowym w Kole. Sprzęt kosztował 51 045 zł. Powiat Kolski przeznaczył na ten cel 25 522,50 zł. Taka sama kwota pochodzi z WFOŚiGW w Poznaniu.

Mobilny symulator jest zaawansowany technologicznie. Najważniejszą jego funkcją jest dynamiczna prezentacja zagrożeń pożarowych i innych niebezpiecznych zdarzeń, jakie mogą zaistnieć w domu jednorodzinnym. Sterowane przez komputery efekty świetlne, dźwiękowe oraz wydobywający się dym realnie oddają powagę sytuacji, pobudzając wyobraźnię obserwatorów. Symulator zagrożeń pożarowych jest inteligentnym modelem domku jednorodzinnego, w którym komputery i urządzenia elektroniczne kontrolują każdy jego element. Intuicyjne sterowanie oświetleniem, drzwiami i innymi modułami odbywa się za pomocą aplikacji. Umożliwia ona manualne włączanie i wyłączanie wszelkich urządzeń wewnątrz obiektu.

Sposób prezentacji zagrożeń działa na wyobraźnię, zatem szczególnie dla kilku- czy kilkunastoletniego odbiorcy pokazowa forma będzie bardziej interesująca, niż klasyczna prelekcja, a tym samym przyniesie lepsze efekty.

Poniżej galeria zdjęć z dzisiejszego spotkania. Zapraszamy do obejrzenia.