Przy ulicy 3 Maja w Dąbiu istniał mural, który przed laty wykonał Stanisław Wójcicki. Ścienny obraz ukazywał wybrane wydarzenia z historii miasta i gminy. Niestety, ostatnio można było zauważyć, że malunek wymaga interwencji. Z propozycją, by nadać mu nowe oblicze, do jego autora, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i wykładowcy na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zwrócił się burmistrz Dąbia Tomasz Ludwicki. Ku jego zadowoleniu artysta zgodził się.
Kilka dni temu tworzenie muralu dobiegło końca. Malowidło zostało wykonane w technice sgraffito polegającej na nakładaniu kolejnych warstw tynku lub kolorowych glin i na zeskrobywaniu fragmentów warstw wierzchnich w czasie, kiedy one jeszcze się nie utwardziły.
Po zakończeniu prac burmistrz Dąbia Tomasz Ludwicki zaprosił Stanisława Wójcickiego, aby oficjalnie pogratulować mu wykonanej pracy oraz, w imieniu społeczności lokalnej, podziękować za efektowne dzieło.
Mural łączy ważne dla gminy Dąbie wydarzenia historyczne począwszy od lokacji miasta przez Władysława Jagiełłę w 1423 roku, udziale w bitwie pod Grunwaldem uzbrojonego przez mieszkańców miasta woja, poprzez postać świętego biskupa Bogumiła, który przebywał w Dąbiu. Rolniczy charakter gminy autor podkreślił, wplatając sylwetkę rolnika siewcy. Nie należy zapominać, że Dąbie miało także włókienniczy epizod, dlatego na malowidle uwieczniono postać tkacza. Podziwiać można też żołnierza pułku Ułanów Wielkopolskich, którzy stacjonowali w Dąbiu przed udziałem w Cudzie nad Wisłą w 1920 oraz wspomnienie najmroczniejszego okresu historii. Stanisław Wójcicki uwiecznił ofiary pierwszego niemieckiego obozu masowej zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.
źródło: Urząd Miejski w Dąbiu