[AKTUALIZACJA] Burmistrzowie Koła i Dąbia już podjęli decyzje. Przedszkola pozostaną zamknięte. Jak postąpili inni włodarze?

0
625
burmistrzowie

W ramach drugiego etapu znoszenia restrykcji wprowadzonych kilka tygodni temu w związku z pandemią koronawirusa, rząd zezwolił na wznowienie działalności żłobków i przedszkoli. Od 6 maja br. samorządy mogą otwierać te placówki, stosujące jednak zasady reżimu sanitarnego, ale to od lokalnych władz zależeć będzie, czy żłobki i przedszkola zostaną otwarte, czy pozostaną nadal zamknięte. Prezydenci miast oraz burmistrzowie i wójtowie podejmują ostateczne w tej materii decyzje. Jak się okazuje, na terenie powiatu kolskiego, niektórzy włodarze już zdecydowali.

Zrobił to burmistrz Koła Krzysztof Witkowski w wydanym rozporządzeniu.

„Burmistrz Miasta Koła – w związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29.04.2020 r. (Dz. U. z 2020 poz. 780) oraz Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29.04.2020 r. (Dz. U. z 2020 poz. 779), które umożliwiają otwarcie przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat – mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i ich rodzin, jako organ prowadzący, podjął decyzję o dalszym zamknięciu przedszkoli miejskich, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz Żłobka Miejskiego.

Jesteśmy w okresie pandemii, wszystkie dane statystyczne w naszym kraju, mieście i powiecie nie potwierdzają zakończenia lub opanowania zakażeń. Nasze Miasto Koło oraz powiat kolski jest obecnie jednym z niewielu obszarów wolnych od zakażeń, choć liczba osób w kwarantannie pozostaje od wielu dni na jednakowym poziomie i nie zmniejsza się drastycznie.
Mając na uwadze bezpieczeństwo pobytu dzieci w placówkach, ich bliskość kontaktu podczas zajęć dydaktycznych i opiekuńczych oraz dbając o zdrowie i bezpieczeństwo rodzin i bliskich dzieci podjąłem decyzję o dalszym zamknięciu w/w placówek” – czytamy w rozporządzeniu.

Podobną decyzję, aczkolwiek rozszerzoną o „orlika” oraz bibliotekę podjął burmistrz Dąbia Tomasz Ludwicki. W komunikacie napisał „Po wielu konsultacjach i analizie ryzyka sytuacji, w jakiej się znajdujemy, podjąłem decyzję o utrzymaniu w mocy ograniczeń kontaktów naszych mieszkańców. W związku z powyższym Przedszkola, boisko Orlik oraz Biblioteka Publiczna pozostają zamknięte do dnia 24 maja z możliwością przedłużenia tego terminu. Uważam, że nasi mieszkańcy będą bezpieczniejsi w swych domowych środowiskach, w gronie najbliższych. Z życzeniami zdrowia i przetrwania ciężkich czasów” – napisał burmistrz Tomasz Ludwicki.

O ewentualnych decyzjach innych samorządów odnośnie pozostawienia zamkniętych żłobków i przedszkoli będziemy informować.

Aktualizacja, 05.05.2020

Wójt gminy Chodów Marek Kowalewski zdecydował, że jutro nie ruszy opieka w oddziałach przedszkolnych na terenie samorządu. Włodarz jest zdania, że sytuacja nie daje wystarczającego poczucia bezpieczeństwa. Dyrektor SP w Chodowie Jadwiga Murawiecka, w porozumieniu z organem prowadzącym, wystosowała komunikat do mieszkańców z informacją, że zbierane są opinie i deklaracje rodziców maluchów na temat skali zapotrzebowania na uruchomienie opieki w placówkach. Na podstawie zebranych danych włodarz podjął decyzję, że w ciągu pierwszego tygodnia oddziały przedszkolne nadal będą zamknięte, a o tym, czy ruszą w kolejnych dniach, zdecyduje na podstawie wyników prowadzonego stale wywiadu środowiskowego oraz rozwoju sytuacji związanej ze stanem epidemii.

W gminie Koło także trwają konsultacje z rodzicami w sprawie możliwości otwarcia przedszkoli. Wójt Mariusz Rybczyński jeszcze nie podjął decyzji w tej mierze. O szczegółach samorządowcy będą informować. Jak się okazało włodarz dziś podjął decyzję o tym, że do 24 maja br. placówki przedszkolne pozostaną zamknięte. 

Kłodawscy samorządowcy, jutro, tj. 6 maja, planują otworzyć gminne przedszkole. Jak poinformowali Przedszkole nr 1 w Kłodawie będzie funkcjonowało zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności i reżimu sanitarnego. Decyzja zapadła w oparciu o dotychczasową sytuację epidemiczną w gminie i całym powiecie kolskim, a także w oparciu o rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które umożliwiają otwarcie przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat. W trosce o bezpieczne warunki opieki i pracy dyrektor przedszkola opracował procedurę i nową organizację funkcjonowania placówki. Decyzja władz o uruchomieniu placówki podyktowana została tym, że część rodziców, z uwagi na znoszenie ograniczeń związanych z COVID-19, zobowiązana jest wrócić do obowiązków zawodowych.