Babiak otrzymał ponad 850.000 zł. Podpisy złożone!

0
211
DSC03870

Babiak otrzymał ponad 850.000 zł na budowę kolejnych odcinków sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Dziś w Urzędzie Gminy umowę na dofinansowanie podpisali marszałek Marek Woźniak oraz wójt Wojciech Chojnowski. – Gospodarka wodno-ściekowa rozpoczęła się na poważnie na terenie naszej gminy na początku tego wieku, kiedy udało się z wielu źródeł, przy wsparciu NFOŚiGW, oraz środków własnych sfinansować oczyszczalnię ścieków oraz pierwszy etap budowy kanalizacji. Dziś natomiast jest to już etap X w samej miejscowości Babiak. Podpisujemy też umowę na wykonanie II etapu w Ozorzynie. Chcę przez to podkreślić, że pomimo wielu innych pilnych zadań, które gmina musi realizować, gospodarka wodno-ściekowa pozostaje tematem, który udaje się nam kontynuować – powiedział wójt Wojciech Chojnowski, podkreślając, że z przedakcesyjnego programu SAPARD, babiackiemu samorządowi udało się pozyskać ponad 8 mln zł. – W rankingu polskich gmin korzystających z tego programu, byliśmy najlepsi. I mamy z tego powodu satysfakcję. Zrealizowaliśmy wówczas 4 projekty, które pozwoliły nam na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie naszej gminy. Mamy w 99,9 procent gminę zwodociągowaną. Sto procent nigdy nie będzie ze względu na to, że wciąż powstają nowe budynki. W gminie Babiak skanalizowanych jest około 40 procent gospodarstw. – Nie jest to wynik imponujący, ale są tego powody. Mamy ponad 50 miejscowości, a niestety, w dawnym zaborze rosyjskim, osadnictwo było rozproszone. Od jednego do drugiego sąsiada było po kilkaset metrów, co skutkuje do dziś – mówił we wprowadzeniu babiacki włodarz.

Stąd dalsze starania, by ten stan rzeczy poprawić. Marszałek Marek Woźniak natomiast nie krył zadowolenia z wizyty, która nie była jego pierwszą w gminie Babiak. – Cieszę się, że w rolniczej gminie można realizować tak ambitne plany w zakresie ochrony środowiska. To są pierwszoplanowe zagadnienia. Nie uciekniemy przed nimi, a jeśli ambitnie i konsekwentnie będziemy je realizować, to jest szansa na doskonałe efekty. Fundusze UE dokonały rewolucji w Polsce. Stworzyły większe szanse niż środki budżetowe, ale potrzebne są też wiedza i umiejętności, żeby wszystko udało pomyślnie realizować – powiedział marszałek Woźniak, gratulując babiackim władzom skutecznie napisanego projektu.

Głównym celem inwestycji, która będzie realizowana dzięki 85-procentowej dotacji z WRPO 2014+, jest zwiększenie liczby mieszkańców aglomeracji gminy Babiak podłączonych do komunalnej sieci kanalizacji sanitarnej, poprawa sprawności systemu oczyszczania ścieków oraz wzmocnienie potencjału w zakresie dostaw wody pitnej. Konkretnie chodzi o 2,2 km sieci kanalizacyjnej oraz około 1,5 kilometra sieci wodociągowej w Babiaku i Ozorzynie.

Zrealizowana infrastruktura dopełni wcześniejsze działania samorządu w ww. zakresie, a przeprowadzenie projektu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa funkcjonowania całego systemu gospodarki osadowej.

Całkowita wartość projektu opiewa na kwotę 1 239 323 zł. Wydatki kwalifikowane to 1 007 579 zł, a kwota dofinansowania wynosi 856 442 zł. Zadanie będzie prowadzone od 1 października 2019 roku do 30 listopada 2020.

Po podpisaniu dokumentów marszałek Marek Woźniak wraz z wójtem udali się na cmentarz w Brdowie, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze na pomniku poległych powstańców styczniowych. Oddali tam hołd bohaterom bitwy pod Brdowem.

Poniżej galeria zdjęć z dzisiejszej wizyty marszałka Woźniaka w gminie Babiak.

Inne informacje z gminy Babiak – czytaj tutaj

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here