Pod hasłem „A kto nam przeszkodzi?”, czyli jak spełniać marzenia…

0
257

Pracowali nas rozwojem umiejętności pracy w grupie, pozyskiwania innych do współpracy, wyznaczania celów i planowania działań. Młodzi ludzie wyciągali też wnioski z popełnianych błędów i sprawdzali samych siebie, oceniając swoje słabe i mocne strony. Okazją do tego dał im projekt „A kto nam przeszkodzi? Akademia spełniania marzeń”, realizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Koło.

Zakończyła się realizacja projektu „A kto nam przeszkodzi? Akademia spełniania marzeń”, który realizowała Biblioteka Publiczna Gminy Koło w ramach programu Równać Szanse – Regionalny Konkurs Grantowy 2016.

Cel projektu?

Celem projektów w ramach programu „Równać Szanse” jest wspieranie inicjatyw społecznych służących wyrównywaniu szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży w wieku 13-19 lat ze wsi i miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców. Chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości potrafi samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele, myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości. Ideą programu jest rozwój umiejętności społecznych u młodzieży, m.in. umiejętności pracy w grupie, pozyskiwania innych do współpracy, wyznaczania celów i planowania działań, wyciąganie wniosków z popełnianych błędów, sprawdzanie samego siebie oraz ocena swoich słabych i mocnych stron. Zgodnie z założeniami programu, rolą koordynatora jest prowadzenie projektu z położeniem nacisku na angażowanie młodzieży jako aktywnego twórcy, uczestnika i realizatora. Środki na realizację projektu pochodzą z funduszy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Od 1 lutego 2017 roku 17-osobowa grupa młodzieży gimnazjalnej z Powiercia, przy wsparciu koordynatora Bernadety Książkiewicz, realizowała projekt „A kto nam przeszkodzi? Akademia spełniania marzeń”. Koncepcja przedsięwzięcia została opracowana wraz z młodzieżą i wynikała z zadeklarowanych przez nią zainteresowań. W pierwszej części projektu młodzież brała udział w różnorodnych zajęciach z trenerami: z fryzjerstwa, kosmetyki, krawiectwa, fitness i zdrowego odżywiania oraz rozwoju osobistego, by następnie wykorzystać wiedzę i umiejętności w samodzielnych działaniach. Dziewczęta ćwiczyły umiejętności fryzjerskie, a w wytwórni kosmetyków naturalnych wykonały naturalny pilling cukrowy oraz mydło. Na zajęciach z kosmetologiem dowiedziały się, na czym polega praca kosmetologa oraz jak wykonać prawidłowy demakijaż cery oraz codzienny makijaż dla nastolatki. Na zajęciach z krawiectwa młodzi ludzie projektowali kostiumy cosplay, które zaprezentowali podczas Pyrkonu, 29 kwietnia, w Poznaniu. Stroje wykorzystane zostały również do sesji zdjęciowej pt. „Bajkowa tajemniczość”. Grupa projektowa aktywnie włączyła się w organizację festynu rodzinnego przy Zespole Szkół im. Orła Białego w Powierciu, proponując atrakcje dla dzieci i dorosłych.

A jakie refleksje towarzyszyły młodzieży po zakończonym projekcie? Młodzi ludzie zgodnie odpowiedzieli, że dzięki udziałowi w nim poznali wspaniałe osoby i rozwinęli swoje zainteresowania. Ponadto nawiązali nowe przyjaźnie, nauczyli się odpowiedzialności za podjęte zadania i dowiedzieli się, że każdy ma potencjał i powinien go rozwijać.

Podczas uroczystości podsumowania projektu młodzież przedstawiła relację z półrocznych działań, podziękowała partnerom za wsparcie i współpracę oraz przygotowała poczęstunek dla zaproszonych gości i rodziców.

źródło i zdjęcia: Biblioteka Publiczna Gminy Koło