Zwycięzcy Powiatowej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS wyłonieni

0
144
IMG_2339

Obecnie na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych wirusem HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Od początku epidemii, czyli od 1985 roku, do 30 kwietnia 2019 roku, w Polsce zanotowano 24 303 zakażonych.

W ramach obchodów Światowego Dnia AIDS Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kole podjęła się organizacji Powiatowej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS dla uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu kolskiego. Współorganizatorami tegorocznej olimpiady byli Powiat Kolski oraz Zarząd Polskiego Czerwonego Krzyża w Kole.

Uroczystość była okazją do wręczenie nagrody laureatce konkursu „Nie daj szansy AIDS”. Zadaniem konkursowym było przygotowanie memu internetowego na temat profilaktyki HIV/AIDS. Na etapie powiatowym najciekawszą pracę nadesłała Weronika Sujecka z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole.

Do rywalizacji wiedzowej przystąpiło 20 uczniów z 7 szkół ponadpodstawowych powiatu kolskiego: Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole, Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, Zespołu Szkół Technicznych w Kole, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kłodawie, Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu.

Uczestnicy rozwiązywali test, który składał się z 36 pytań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru.

Zwyciężyła Amelia Śmiglewska z Zespołu Szkół Technicznych w Kole. Druga lokata przypadła Alicji Sołtysiak z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole, a trzeciaKatarzynie Sulińskiej z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu.

Podczas oczekiwania na wyniki młodzież wysłuchała szkolenia w ramach programu „Wiem – nie biorę! Jestem bezpieczny”. Szkolenie prowadził Mariusz Rumiejowski z Komendy Powiatowej Policji w Kole. Młodzież dowiedziała się, jakie zagrożenia zdrowotne i skutki prawne niesie z sobą zażywnie dopalaczy. Szkolenie urozmaicone było prezentacją krótkich filmików z udziałem sportowców i muzyków popierających projekt pn. „Wiem – nie biorę! Jestem bezpieczny”.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kole prowadzi działania profilaktyczne HIV/AIDS nie tylko 1 grudnia. Na co dzień, wśród młodzieży szkolnej i społeczeństwa powiatu kolskiego, rozpowszechnia informacje na temat choroby, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, możliwości testowania. Zakażeni wirusem HIV przy odpowiedniej kuracji mogą żyć z chorobą wiele lat. Nie poradzą sobie jednak z otaczającą obłudą.

źródło i zdjęcia: PSSE w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here