Wstęga przecięta. Stacja meteorologiczna w Radoszewicach oficjalnie oddana do użytku

0
840

W 2016 roku IMGW poszukiwał nowych lokalizacji stacji pomiarowej. – Dziękujemy, że państwo zaakceptowaliście nasze działania, mające na celu ulokowanie na terenie naszej gminy takiej stacji. Obecność naszych gości i oficjalne przecięcie wstęgi to zwieńczenie naszych wspólnych działań powiedział wójt gminy Babiak, Wojciech Chojnowski podczas czerwcowej sesji Rady Gminy Babiak, tuż po oficjalnym uroczystości przed obiektem w Radoszewicach.

Obecni na czerwcowej sesji dyrektorzy IMGW Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu podziękowali samorządowcom za przychylność oraz pomoc, dzięki którym udało się zbudować i uruchomić automatyczną stację meteorologiczną w Radoszewicach. Jak podkreślili goście z Poznania, dzięki przychylności babiackich samorządowców ważny element w strukturze sieci stacji pomiarowo-obserwacyjnej państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej udało się w ciągu kilku miesięcy wybudować i uruchomić, poczynając od zawartej umowy nieodpłatnego użyczenia nieruchomości, na fizycznym montażu aparatury pomiarowej i uruchomieniu transmisji danych kończąc. Stacja klimatologiczna w Radoszewicach wzmocniła jakość realizowanej hydrologiczno-meteorologicznej osłony kraju, stając się elementarną częścią państwowej służby, którą IMGW pełni z mocy ustawy.

Dzięki takiej stacji, jak ta w Radoszewicach, IMGW jest w stanie wywiązywać się z obowiązku wykonywania pomiarów i obserwacji hydrologicznych i meteorologicznych. Zadaniem służb jest też gromadzenie, archiwizowanie i udostępnianie informacji, jak również wykonywanie analiz i ocen sytuacji hydrologicznej i meteo. Bez takich stacji, IMGW PIB nie jest w stanie monitorować, prognozować i ostrzegać społeczeństwa. Ważne jest także opracowywanie prognoz meteorologicznych oraz prowadzenie działań, mających na celu podnoszenie jakości meteorologicznej osłony kraju.

Stacja w Radoszewicach wyposażona jest w wysokiej jakości aparaturę pomiarową. W trybie ciągłym monitoruje takie parametry jak: temperatura powietrza na wysokości 2 metrów, temperatura powietrza przy powierzchni gruntu, wilgotność powietrza, temperatura gruntu na głębokości 5, 10, 20, 50 cm oraz 1 metra, prędkość i kierunek wiatru, wysokość opadu atmosferycznego, widzialność pozioma i usłonecznienie. Nie do przecenienia jest też fakt, że stacja meteo w Radoszewicach służy wszystkim mieszkańcom gminy Babiak, ponieważ każdy za pośrednictwem publicznego dostępu, poprzez stronę internetową www.pogodynka.pl, może sprawdzić aktualne dane. Co prawda nie wszystkie są prezentowane, ale podstawowe, najistotniejsze można na niej znaleźć.

Z punktu widzenia pomiarów istotne jest też to, że Radoszewice położone są na styku trzech wielkich regionów historycznych i geograficznych, tj. Wielkopolski, Kujaw oraz Mazowsza, i leży w obszarze narażonym okresowo na występowanie zjawiska suszy meteorologicznej. Dane z tej stacji będą służyły także do celów naukowych w dziedzinie klimatologii. Obiekt przygotowany został tak, że może być rozbudowywany i poszerzany o kolejne urządzenia do pomiarów.

Nie bez znaczenia jest też aspekt edukacyjny obiektu. Możliwe jest bowiem przybliżanie młodzieży szkolnej sposobu badania klimatu, po uprzednim uzgodnieniu terminu zwiedzania jej przez uczniów z pracownikami IMGW PIB w Poznaniu.