Pod względem sanitarnym nie budzi zastrzeżeń

0
126
DSC02326

Na terenie gminy Babiak znajduje się 99 obiektów, które są nadzorowane przez PSSE w Kole. To m.in. zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, usługi hotelarskie, obiekty sportowe, stacje paliw, ośrodek kultury, piekarnia, zakłady żywienia, ale także dzienny dom seniora oraz środowiskowy dom samopomocy. W grupie tej jest 26 gospodarstw rolnych zarejestrowanych jako producenci produktów pierwotnych. – Przy okazji chciałabym przekazać państwu informację, że w naszej stacji można dokonać wpisu sprzedaży swoich produktów. Wpis taki jest bezpłatnypowiedziała Ewa Lewicka, która podczas ostatniej sesji przedłożyła radnym raport o stanie bezpieczeństwa sanitarnego w gminie Babiak.

Dla samorządowców najważniejsze były jednak wiadomości o obiektach, które pozostają pod ich nadzorem. To przede wszystkim urządzenia wodociągowe. – Na terenie gminy są 3 takie obiekty w Babiaku Mchowie i Brdowie. Woda, z której korzystają mieszkańcy, jest bezpieczna i spełnia wszystkie parametry fizykochemiczne i bakteriologiczne. Z każdego z wodociągów pobierane są próbki do badania. Ponadto w ramach kontroli wewnętrznej pan wójt także przeprowadza próby. Zapewniam państwa, że w 2018 roku i obecnym nie mieliśmy żadnych przekroczeń norm – poinformowała dyrektor PSSE w Kole.

Obiekty oświatowe na terenie gminy Babiak także zachowują wszystkie normy sanitarno-higieniczne w zakresie stanu technicznego budynków, rozkładu godzin zajęć, oświetlenia i odżywiania w placówkach. Przy okazji Ewa Lewicka podziękowała dyrektorom szkół za dużą aktywność w zakresie akcji edukacyjno-zdrowotnych.

Inspektor odpowiedzialna także na zadane przez radnych pytania. Jedno z nich dotyczyło jakości wody w Jeziorze Brdwoskim. W tej kwestii poinformowała, że każdego roku, w lutym, występuje do samorządów z pytaniem, czy wskazują miejsca do kąpieli. W powiecie kolskim takich zbiorników jest 11. Jednym z nich jest Jezioro Brdowskie. Jak dotychczas, nie było ono zgłaszane jako miejsce do kąpieli. Wiąże się to bowiem z szeregiem obowiązków. Są to m.in. badania jakości wody, obecność ratowników czy wydzielenie miejsca do kąpieli. To z kolei wiąże się z kosztami. Niezgłoszenie akwenu jako kąpieliska powoduje, że PSSE w Kole nie ma obowiązku z urzędu dokonywać poboru wody do badań. – Gdyby jednak państwo zaplanowali środki na uruchomienia kąpieliska, wówczas z wielką przyjemnością, zgodnie z rozporządzeniem, będę pobierała próbki wody do badań – zaznaczyła dyrektor PSSE w Kole.

Ewa Lewicka odpowiedziała także na inne pytania radnych dotyczące m.in. pogryzień przez dzikie zwierzęta czy rejestracji producentów rolnych. Na koniec zaapelowała o ostrożność podczas spacerów po lasach i parkach ze względu na obecność kleszczy. W tym względzie zwróciła uwagę na profilaktykę i stosownie środków odstraszających niebezpieczne pajęczaki.

Inne informacje z gminy Babiak – szukaj TUTAJ

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here