W Kościelcu trwają Dni Kultury Białoruskiej. Dziś goście zza wschodniej granicy zwiedzali Koło [FOTO]

0
393

Od wczoraj, w Kościelcu, trwają obchody Dni Kultury Białoruskiej. Rozpoczęły się wczoraj mszą świętą oraz występami artystycznymi w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła. Dziś goście byli w Kole, a jutro dadzą koncert, którego będą mogli wysłuchać także uczestnicy dożynek gminnych w Kościelcu.

W Polsce przebywa młodzież oraz opiekunowie Państwowej Muzycznej Szkoły z Lidy oraz Państwowego Miejskiego Domu Kultury z Bieriezowki na Białorusi.

Ich wizyta związana jest z obchodami Dni Kultury Białoruskiej, których główne uroczystości odbywają się w Kościelcu. Wczoraj w kościele pw. Andrzeja Apostoła odprawiona została msza święta połączona z koncertem i występami młodych Białorusinów.

Dziś goście byli w Chełmnie, gdzie zwiedzali Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof, a następnie przyjechali do Koła, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem i na grobach żołnierzy radzieckich na cmentarzu wojennym. Kolejnym punktem ich wizyty był kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole. Po świątyni oprowadzał ich ks. Szymon Jastrzębski, który przybliżył młodym ludziom i ich opiekunom historię kolskiej fary.

Punktem kulminacyjnym wizyty Białorusinów w powiecie kolskim będą jutrzejsze wydarzenia, które wpiszą się w ceremonię Święta Plonów w gminie Kościelec. W części artystycznej przed publicznością wystąpi Orkiestra Białoruskich Narodowych Instrumentów z Lidy.

Organizatorem wydarzenia kulturalnego są: Ambasada Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej, Centrum Kulturalne Białorusi w Polsce, Regionalne Towarzystwo Melioracyjne w Koninie oraz Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej „Kołowrotek” w Kole.