W Kościelcu trwają Dni Kultury Białoruskiej. Dziś goście zza wschodniej granicy zwiedzali Koło [FOTO]

0
374

Od wczoraj, w Kościelcu, trwają obchody Dni Kultury Białoruskiej. Rozpoczęły się wczoraj mszą świętą oraz występami artystycznymi w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła. Dziś goście byli w Kole, a jutro dadzą koncert, którego będą mogli wysłuchać także uczestnicy dożynek gminnych w Kościelcu.

W Polsce przebywa młodzież oraz opiekunowie Państwowej Muzycznej Szkoły z Lidy oraz Państwowego Miejskiego Domu Kultury z Bieriezowki na Białorusi.

Ich wizyta związana jest z obchodami Dni Kultury Białoruskiej, których główne uroczystości odbywają się w Kościelcu. Wczoraj w kościele pw. Andrzeja Apostoła odprawiona została msza święta połączona z koncertem i występami młodych Białorusinów.

Dziś goście byli w Chełmnie, gdzie zwiedzali Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof, a następnie przyjechali do Koła, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem i na grobach żołnierzy radzieckich na cmentarzu wojennym. Kolejnym punktem ich wizyty był kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole. Po świątyni oprowadzał ich ks. Szymon Jastrzębski, który przybliżył młodym ludziom i ich opiekunom historię kolskiej fary.

Punktem kulminacyjnym wizyty Białorusinów w powiecie kolskim będą jutrzejsze wydarzenia, które wpiszą się w ceremonię Święta Plonów w gminie Kościelec. W części artystycznej przed publicznością wystąpi Orkiestra Białoruskich Narodowych Instrumentów z Lidy.

Organizatorem wydarzenia kulturalnego są: Ambasada Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej, Centrum Kulturalne Białorusi w Polsce, Regionalne Towarzystwo Melioracyjne w Koninie oraz Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej „Kołowrotek” w Kole.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here