Cała Polska żółtą strefą. Obostrzenia od soboty, 10 października

0
135

Premier Mateusz Morawiecki wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawili zmiany, jakie czekają Polaków od soboty na covidowej mapie Polski. Główne założenie zmian dotyczy utworzenia żółtej strefy na całym obszarze kraju. Z kolei wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk omówił podczas konferencji prasowej bieżącą sytuację epidemiczną w Wielkopolsce.

W Wielkopolsce, od soboty 10 października, strefa czerwona obejmie powiaty krotoszyński, międzychodzki, rawicki i wolsztyński. Strefa żółta dotyczy całego obszaru województwa. – Zwracam się do wszystkich Wielkopolan – nie wygramy z epidemią, jeśli będziemy kierować się egoizmem i przekonaniem, że wirus nie istnieje. COVID-19 każdego dnia kradnie ludzkie życie i zdrowie. Czasami kradniemy je sobie nawzajem – nie zakładając maseczki, nie myjąc rąk, przebywając w zatłoczonych miejscach – mówił wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, który zwrócił się także do komendanta wojewódzkiego policji, by służby rygorystycznej podchodziły do osób ignorujących obowiązek zakładania maseczki.

W Wielkopolsce, 8 października, zanotowanych zostało ponad 500 zakażań. To najwyższy wynik od początku pandemii. Z ponad pięciuset osób większość przebywa w izolacji domowej, przechodzi chorobę stosunkowo łagodnie. Wojewoda omówił także sytuację w wielkopolskich szpitalach. – Mamy na dziś 672 łóżka dla chorych na koronawirusa, z tego zajętych jest 527 łóżek. Bufor na dziś wynosi 145 łóżek i w razie potrzeby będzie zwiększany – dodał wojewoda.

Wojewoda wprowadził także 7 października II poziom zabezpieczenia w Pleszewskim Centrum Medycznym w Pleszewie. Jest tam 20 łóżek dla osób z dodatnim wynikiem COVID-19, w tym 3 stanowiska respiratorowe. Przekazał również 5 respiratorów i 20 kardiomonitorów do Szpitala Miejskiego im. J. Strusia oraz 2 respiratory i 3 kardiomonitory do szpitala w Pleszewie.

źródło i zdjęcia: WUW w Poznaniu