Życzenia dla strażaków z okazji ich święta. OSP Koło nad Wartą oficjalnie w strukturach KSRG [FOTO]

0
465

W tym roku miejscem Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka było Koło. Stało się tak ze względu na to, iż kolska jednostka została włączona do struktur Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Od 15 grudnia 2017 roku pojawiła się w nim właśnie OSP Koło nad Wartą. Jej członkowie wraz z druhami ochotnikami z całego powiatu oraz strażakami KP PSP w Kole uczcili ten fakt i jednocześnie celebrowali dzień swojego patrona, świętego Floriana.

We wczorajszych uroczystościach, które rozpoczęły się przemarszem do kolskiej fary, udział wzięli samorządowcy, druhowie reprezentujący wszystkie jednostki ochotnicze w powiecie, mieszkańcy miasta, a także zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło m.in. posła na Sejm RP, Leszka Galemby, wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Poznaniu, druha Eugeniusza Grzeszczaka oraz przedstawiciela Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, mł. bryg. Grzegorza Banaszaka.

Jak podkreślił starosta kolski, Wieńczysław Oblizajek, tegoroczne uroczystości wpisały się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego świętowanie poprzedziło złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą Polaków pomordowanych przez hitlerowskiego okupanta w latach 1939-1945.

Następnie w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona została msza święta w intencji strażaków, a po eucharystii, w asyście Orkiestry Dętej OSP Koło, zebrani przeszli przed budynek Starostwa Powiatowego, gdzie odbył się apel z podniesieniem flagi na maszt, złożeniem kwiatów pod tablicą Poległym Obywatelom Miasta Koła za Wolność i Ojczyznę w latach 1914-1918 i 1939-1945 oraz okolicznościowymi przemówieniami.

Ważnymi punktami ceremonii było wręczenie medali, odznaczeń, wyróżnień oraz aktów nadania wyższych stopni służbowych, jak również odczytanie decyzji o włączeniu jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Koło nad Wartą w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz przekazanie jej prezesowi, druhowi Arkadiuszowi Olczakowi. Nie brakło przy tym ciepłych słów, jakie o swojej służbie, zaangażowaniu i ofiarności w niesieniu pomocy usłyszeli kolscy strażacy.

Świętowanie zwieńczył strażacki piknik, na którym częstowano grochówką, a dzieci miały okazję wejść do wozów strażackich.