Zostań projektantem sztuki użytkowej!

0
43

Miejski Dom Kultury w Kole, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kole oraz Starostwo Powiatowe zapraszają instytucje kultury, placówki oświatowe i opiekuńczo-wychowawcze z terenu powiatu kolskiego do udziału w konkursie plastycznym pt. „Projekt – naczynie do nowoczesnego domu”. Konkurs nawiązuje do historii miasta Koła, w której początki przemysłowego tworzenia ceramiki wiążą się z osobą Józefa Freudenreicha. Przedsiębiorca ten, razem z Henrykiem Wendlerem, zakupili w 1842 r., „dom rządowy” usytuowany w Kole przy Trakcie Warszawskim, obecnie ulica Sienkiewicza, i urządzili w nim fabrykę. Produkowali wyroby fajansowe, szklane i porcelanowe. Kolejnymi właścicielami fabryki byli kolejno syn Józefa August i wnuk Czesław. Po w II wojnie zakład został upaństwowiony. Przez wszystkie lata swojego istnienia w przedsiębiorstwie powstawały oryginalne kształty i nowatorskie wzory zdobnicze. Była to zasługa zatrudnianych tam projektantów i specjalistów, wśród których znaleźli się m. in.: Irena Freudenreich, Zygmunt Błaszczyk, Maria Zawielak-Hadaczek i Helena Majewska.

Zatem zostań projektantem sztuki użytkowej! Zgłoszenia przyjmowane są do 15 marca 2019 roku, do godz. 15.30. Zaprojektuj naczynie, którego zdobienie nawiązywać będzie do najstarszych i najpiękniejszych wzorów i stylów stosowanych w starożytnej Grecji!

źródło i plakat: MDK w Kole

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here