Znane są wyniki naboru do szkół średnich

0
351
nauczyciele-3

Znane są wyniki naboru do szkół średnich. W powiecie kolskim placówek, dla których organem prowadzącym jest Powiat Kolski, jest pięć. Z informacji uzyskanych od zastępcy naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Kole, Doroty Szkudlarek wynika, że Liceum Ogólnokształcące w Kole podwoiło ilość oddziałów z 7 do 14. W Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych ich liczba została zwiększona z 5 do 7. Zespół Szkół Technicznych w Kole, w roku szkolnym 2019/2020, będzie miał nie 9, tylko 13 oddziałów w pierwszym roczniku. O dwa oddziały więcej, czyli 5, otworzy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie. O trzy natomiast, czyli z 4 do 7, zwiększy się nabór w Zespole Szkół Rolniczego Centrum Szkolenia Ustawicznego w Kościelcu.

Taka decyzja podyktowana została koniecznością zagwarantowania miejsc do dalszej edukacji zwiększonej ilości uczniów, którzy w tym roku skończyli naukę zarówno w wygaszonych gimnazjach, jak i ośmioklasowej szkole podstawowej. Dyrektorzy placówek oświatowych mogą liczyć na finansową pomoc. Starostwo Powiatowe w Kole, na ten cel, wyasygnowało łącznie 547.988 zł, nie licząc zwiększonej subwencji oświatowej.

Z wyników naboru do szkół średnich wynika, że 663 uczniów kończących gimnazjum znalazło się na listach przyjętych, a 125 na razie pozostaje bez miejsc. W przypadku absolwentów szkół podstawowych do wybranych szkół dostało się 658 osób, a 107 nie odnalazło się na wykazach.

Zatem na razie 232 młodych ludzi nie wie, gdzie będzie konturować naukę. Powiatowi urzędnicy zapewniają jednak, że sytuacja, w której nie wszyscy chętni do szkół znajdują się na listach przyjętych, powtarza się każdego roku i nie jest niczym nadzwyczajnym. Co prawda, w tym roku mamy do czynienia z tzw. podwójnym rocznikiem, ale liczba miejsc w szkołach też została znacznie zwiększona. Ponadto uczniowie wciąż jeszcze dokonują wyboru szkoły, w której ostatecznie zdecydują się kontynuować edukację, więc listy będą się jeszcze zmieniać. Gdyby jednak okazało się, że miejsc nadal będzie brakować, to – jak zaznaczyła Dorota Szkudlarek – władze Powiatu Kolskiego podejmą skuteczne kroki, by wszystkim chętnym stworzyć warunki do dalszej nauki.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here