Znamy już kilka nazwisk kandydatów na burmistrza Koła! Kto zasiądzie w ratuszu?

0
4524

Wiele wskazuje na to, że do walki o fotel burmistrza Koła stanie sześć osób, ale pewność odnośnie ich liczby i nazwisk będziemy mieć dopiero po północy 26 września br., bowiem zgodnie z kalendarzem wyborczym, do tego dnia komitety mają czas na zgłoszenie gminnym komisjom wyborczym swoich kandydatów na włodarzy.

Na razie chęć ubiegania się o najważniejsze stanowisko w mieście zadeklarowało pięcioro kandydatów: jedyna w tym gronie kobieta, Katarzyna Hamiga, której komitet został zarejestrowany jako pierwszy już 17 sierpnia br., oraz czterech panów: Krzysztof Mazurkiewicz, Robert Gajda, Krzysztof Witkowski i Stanisław Maciaszek. Do tej grupy dołączy jeszcze kandydat prawicy i najprawdopodobniej – aczkolwiek jeszcze nie jest to oficjalnie potwierdzone – będzie to Artur Szafrański.

Wczoraj upłynął termin rejestracji komitetów. Teraz interesującym wyborców terminem będzie 16 września 2018, bowiem tego dnia upływa termin zgłaszania komisjom wyborczym list kandydatów na radnych. Jakie nazwiska zobaczymy i na jakich listach? Z nieoficjalnych doniesień wynika, że może być naprawdę ciekawie i… zaskakująco! A 10 dni później, czyli 26 września br., dostaniemy potwierdzenie nazwisk kandydatów na włodarzy. Dotychczas do naszej redakcji dotarły trzy oświadczenia: Katarzyny Hamigi, Krzysztofa Mazurkiewicza oraz Roberta Gajdy. Publikujemy je poniżej. Krzysztof Witkowski swój start do walki o fotel burmistrza zadeklarował na swoim profilu na Facebooku: „Chciałbym poinformować, że w najbliższych wyborach samorządowych będę ubiegał się o zaszczytne stanowisko burmistrza Naszego miasta”, a Stanisław Maciaszek rejestracją KWW Stanisława Maciaszka sygnalizuje, że ma ochotę znów zasiąść w kolskim ratuszu.

Najbliższe tygodnie zapowiadają się zatem emocjonująco. Kampania trwa. A jaką będzie przybierać formę z każdym dniem zbliżających się wyborów? Przekonamy się i będziemy się jej przyglądać. Pierwsze wyborcze banery już krążą w przestrzeni publicznej oraz internecie. Niebawem pojawi się więcej informacji o kandydatach na włodarzy i radnych oraz o ich programach, ale nieco zdradzają już wystosowane oświadczenia. Zachęcamy do lektury.

Oświadczenie KWW Katarzyny Hamigi

17 sierpnia 2018 r. oficjalnie został zarejestrowany Komitet Wyborczy Wyborców Katarzyny Hamigi. Tym samym Katarzyna Hamiga ogłosiła swój start w wyborach na Burmistrza Miasta Koła wraz z grupą osób, które ubiegać będą się o mandaty Radnych. Kandydatka to 45-letnia mieszkanka Koła – społeczniczka i miłośniczka naszego miasta. Mieszka tu wraz z dwójką dzieci – córką Michaliną i synem Maksymilianem. Zawodowo jako urzędnik służby cywilnej, niezależny politycznie, związana jest z finansami publicznymi, zarządzaniem i administracją. Od lat społecznie działa na rzecz rozwoju i promocji miasta. Zna problemy i potrzeby mieszkańców, ale także drzemiący w nich potencjał i możliwości. Katarzyna Hamiga uważa, że rolą Burmistrza jest przede wszystkim służba mieszkańcom bez uprzedzeń czy faworyzowania określonych grup. Takie zadanie wymaga pracy zespołowej, dlatego też w wyborach samorządowych weźmie udział z grupą kandydatów na radnych – znanych, szanowanych ludzi, którzy wyróżniają się w pracy zawodowej i społecznej. Wspólnie chcą zmienić oblicze naszego Koła. Uważają, że rozwój naszego miasta możliwy jest poprzez dialog, stawianie sobie ambitnych wyzwań, wykorzystując potencjał drzemiący w mieście i jego mieszkańcach. Komitet zamierza prowadzić aktywną kampanię, w toku której przedstawi program dla Miasta Koła. Hasło Komitetu brzmi: „Dla Koła naprawdę warto!”. W mieście można zauważyć już bannery z tym hasłem.”

Oświadczenie Krzysztofa Mazurkiewicza

W IX wieku arabski historyk Ibrahim ibn Jakub pisał o nas, Polakach: „(…) 3000 pancernych podzielonych na oddziały, a setka ich znaczy tyle co dziesięć secin innych wojowników. (…) i gdyby nie ich niezgody, mnogość podziałów, żaden lud nie zdołałby im sprostać w sile”. Na przestrzeni wieków naszej historii owe podziały ciągle stały na przeszkodzie Rzeczypospolitej stać się światową potęgą, a nawet doprowadziły do Jej upadku.

Dlatego, gdy cztery lata temu podejmowałem decyzję o sformalizowaniu grupy Kolan, z którymi wspólnie działaliśmy, zaprosiłem do naszego Zespołu osoby, które miały często skrajne światopoglądy, osobowości i przekonania, ale łączyło jedno – chęć aktywnego działania społecznego na rzecz naszego Miasta. Tak narodziło się Stowarzyszenie Kolanie. W ten sposób, ciesząc się Państwa wsparciem, zrealizowaliśmy ogromną liczbę różnorodnych projektów, większych i mniej znaczących. Pokazaliśmy, że Kolanie są kreatywnymi ludźmi z pomysłami i determinacją w osiąganiu celu. Zrealizowaliśmy wszystkie obietnice, które złożyliśmy Mieszkańcom Koła! A wiele z nich było tak ciekawym przykładem pozytywnych działań, że emitowały je wielokrotnie różne polskie telewizje, także telewizja publiczna, co przede wszystkim przełożyło się na dobrą promocję naszego Miasta.

Ścianka wspinaczkowa, plac dla deskorolkowców, profesjonalna siłownia powietrzna i plac zabaw dla naszych czworonożnych przyjaciół na stałe wpisują się w krajobraz Koła. Dzisiaj pragnę bardzo Państwu podziękować za pomoc przy budowie tych obiektów. Nie udałoby się to bez tej pomocy. Dziękuję także za pomoc i zaangażowanie we wszystkich naszych projektach, akcjach, jak np. rejestracji Dawców Szpiku Kostnego, czy akcji „Witaj na Świecie, Maleństwo!”, za udział w przygotowaniach i uczestnictwo w pierwszej w naszym mieście inscenizacji Misterium Męki Pańskiej. To było ogromne wyzwanie, ale dzięki temu, że było tam nas tak wielu, udało się nam stworzyć niezwykłą atmosferę, pełną wzruszenia, jedności, uduchowienia. Dla wszystkich nas było to niezwykłe przeżycie. 

Dzisiaj chcemy zrobić kolejny krok! Korzystając z doświadczenia nabytego w ciągu tych lat, doskonałego systemu komunikacji z kolskim społeczeństwem oraz kreatywności Kolan chcemy podejmować duże wyzwania związane z życiem i przyszłością naszego Miasta. Dlatego podjęliśmy decyzję o kandydowaniu w wyborach samorządowych. Tak ja, jako kandydat na Burmistrza, moi współpracownicy – kandydaci na Radnych oraz cała wspierająca nas drużyna Stowarzyszenia Kolanie przychodzimy dzisiaj do Państwa nie tylko z obietnicami wyborczymi, ale także z certyfikatem wiarygodności i zaufania, w postaci zrealizowanych wszystkich obiecanych przez nas projektów.

Wszystkie te zrealizowane obietnice udało się osiągnąć dzięki partnerskiej współpracy. Dzięki porozumieniu w ramach naszej społeczności. Dlatego do wyborów władz naszego Koła przystępujemy jako organizacja społeczna, odcinając się od polityki i nie zabiegając o poparcie żadnych polityków. Nie postrzegamy polityki jako czegoś złego, ale nie widzimy potrzeby realizacji politycznych idei na poziomie miasta. Widzimy za to na tym poziomie wiele wyzwań i problemów, w podjęciu których polityka zawsze będzie przeszkadzać i tworzyć podziały. Nie chcemy prowadzić ideologicznych sporów i kłótni! Chcemy aktywnie działać, pracować, w porozumieniu prowadzić nasze Miasto ku lepszej przyszłości. Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do współpracy. Zacznijmy NOWE!!

Oświadczenie Roberta Gajdy

Od zawsze byłem związany z Kołem i działałem dla Koła. Moja rodzina zamieszkuje tu od pokoleń, a ja jako lokalny patriota byłem i jestem głęboko zaangażowany w życie naszej społeczności, m.in.: będąc w zarządach Stowarzyszeń „Aktywne Koło”, Przyjaciół Kolskiego Ekonomika, Rady Rodziców przy SP 1, oraz współpracując z innymi Stowarzyszeniami i organizacjami z naszego powiatu.

Jako ekonomista i manager z ponad dwudziestoletnim stażem, widzę ogromny, niewykorzystany potencjał, który mógłby ożywić nasze miasto. Postanowiłem działać i powołałem grupę specjalistów „z dziedzin ekonomii, bankowości, prawa, opieki zdrowotnej, polityki senioralnej oraz z zakresu samorządu i spraw społecznych”, którzy są gotowi pomóc mi w rozwiązywaniu problemów. Tylko nacisk na dynamiczny rozwój może zatrzymać odpływ młodych ludzi z naszego miasta. Wierząc w dialog i potrzebę współpracy chcę zbudować silny zespół , na bazie istniejących zasobów kadrowych, pracujący dla naszej Małej Ojczyzny.

O starcie na stanowisko Burmistrza zdecydowałem ponad trzy lata temu obserwując nieudolność władz i coraz większy konflikt pomiędzy panującym Włodarzem a Radą Miasta. Przez ten czas, wraz z moim zespołem, udało nam się zbudować program oraz strategię dla miasta Koła, które zamierzamy konsekwentnie wdrażać. Tylko doświadczony manager stawiający na wiedzę i umiejętności, współpracujący z ludźmi, może podołać czekającym na niego wyzwaniom.

Oficjalnie informuje Państwa, iż podjąłem decyzję o kandydowaniu na stanowisko Burmistrza miasta Koła, liczę na Waszą przychylność oraz wsparcie. O szczegółach programu i zawartych koalicjach poinformuję niebawem.”

Zachęcamy do dyskusji. Kto powinien zostać burmistrzem Koła i dlaczego?