Zmodernizowana siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej w Kole uroczyście oddana do użytku [FOTO]

0
734
Modernizację przeszła siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kole. Wczoraj natomiast miało miejsce oficjalne, uroczyste oddanie obiektu do użytku. Prace były prowadzone w ramach projektu pn. Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i środowisko. PSM w Kole była jedną ze 139 placówek objętych tym przedsięwzięciem. Projekt był finansowany ze środków Unii Europejskiej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomysłodawcą projektu był dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, dr Zdzisław Bujanowski.
Modernizacja PSM w Kole została przeprowadzona w dwóch etapach. W pierwszym przygotowano dokumentację, drugi natomiast polegał na realizacji inwestycji. – Rok 2016 był dla naszej placówki okresem bezpośrednich przygotowań do prac termomodernizacyjnych. Nasza szkoła została wytypowana jako pierwsza do realizacji wraz z innymi sześcioma placówkami w Polce. We wrześniu 2016 roku, dzięki życzliwości i staraniom dyrektora ZSP w Kole, pana Krzysztofa Pawlaka, przejęliśmy opiekę nad budynkiem po „plastyku”, położonym przy ulicy Powstańców Wlkp. w Kole i rozpoczęliśmy jego adaptację do celów tymczasowej naszej siedziby. W lutym 2017 roku, podczas ferii zimowych, nastąpiła przeprowadzka naszej szkoły z mieniem ruchomym do tego obiektu, by tam rozpocząć zajęcia szkolne od II półrocza – mówił dyrektor Marek Kłaniecki.
Prace modernizacyjne, po wyłonieniu wykonawcy, ruszyły w maju 2017, a harmonogram prac zakładał zakończenie ich 31 sierpnia 2017.
Termomodernizacja szkoły polegała na ociepleniu ścian zewnętrznych, otynkowaniu, wymianie opierzenia i rynien, ociepleniu płyt balkonów, wykonaniu cokołu zewnętrznego z cegły klinkierowej, ociepleniu dachu na poddaszu po połaci dachowej, wymianie stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych, instalacji centralnego ogrzewania wraz z gazowym źródłem ciepła, wymianie systemu wentylacji auli i wyposażenia jej w możliwość odzysku ciepła, schładzania i ogrzewania powietrza, budowie systemu ogniw fotowoltaicznych, systemu wentylacji wyciągowej, nowej instalacji elektrycznej, wymianie istniejących opraw oświetleniowych na ledowe, gniazd wtykowych oraz instalacji teletechnicznych.
W trakcie realizacji zadania nie obyło się bez problemów. – Pierwszy pojawił się po zdjęciu dachu tego budynku. Okazało się bowiem, że mury są w bardzo złym stanie technicznymi i nie będą w stanie utrzymać dachu z urządzeniami dwóch pomp ciepła. Po intensywnej debacie podjęto decyzję o rozbiórce budynku i odtworzeniu go od podstaw z zamiarem utworzenia tam magazynu instrumentów muzycznych i magazynu bibliotecznego, dzięki czemu szkoła uzyskała dwie nowe sale lekcyjne – poinformował szef PSM w Kole. – W październiku 2017, ze względu na podniesienie bezpieczeństwa i estetyki w obiekcie, CEA podjęło decyzję o rozszerzeniu zakresu prac remontowych o gruntowny remont sanitariatów uczniowskich, wyrównanie biegu schodów wraz z wymianą balustrady, założenie nowej terakoty na korytarzach, szpachlowanie i malowanie ścian klatki schodowej i korytarzy, wykonanie systemu sygnalizacji pożarowej, wymianie wewnętrznej stolarki drzwiowej i odnowieniu parkietów w kilku salach.
Również w październiku wypłynęła bardzo ważna kwestia dotyczące fundamentów budynku. Po ich odkopaniu zdiagnozowano uszkodzenia, którym należało przeciwdziałać. Zaplanowano zatem ich wzmocnienie, co przesunęło termin powrotu uczniów i kadry do obiektu na wiosnę 2018 roku. W tym czasie sytuacja szkoły bardzo się skomplikowała, a wychowankowie i nauczyciele, z uwagi na tworzenie domu seniora w zajmowanym obiekcie, musieli przeprowadzić się do Szkoły Podstawowej nr 1. I tak, od listopada 2017 roku, zajęcia odbywały się gościnnie, dzięki uprzejmości dyrekcji SP nr 1, w murach tej placówki, natomiast od 26 lutego 2018 roku rozpoczęły się zajęcia w odnowionym budynku. Po tym terminie trwały jeszcze drobne prace wykończeniowe. – PSM w Kole pełni bardzo ważną rolę w kulturalnym rozwoju lokalnego społeczeństwa, gdyż nie można wyobrazić sobie działalności muzycznej bez uczniów i absolwentów tejże szkoły. Stąd poprawa warunków i estetyki w szkole przekłada się na muzyczne oblicze całego lokalnego społeczeństwa, a tym samym na jakość naszego życia – podsumował Marek Kłaniecki, serdecznie dziękując wszystkim osobom i instytucjom, które w czasie modernizacji obiektu służyły swą pomocą i podejmowały bezinteresowny trud wspierania działań.
Uroczystemu oddaniu zmodernizowanego budynku do użytkowania towarzyszyły gratulacje i życzenia od zaproszonych gości. Złożyli je m.in. dyrektorzy szkół muzycznych z Turku, Kutna i Konina, szefowie Państwowego Liceum Plastycznego w Kościelcu oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole i Miejskiego Domu Kultury.
Dopełnieniem spotkania była cześć artystyczna. W koncercie wystąpili nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej w Kole.
Artykuły powiązane: Nie będzie przeprowadzki do wyremontowanego budynku przy ulicy Sienkiewicza! Szkoła muzyczna w SP nr 1!

Koncertem podsumowali semestr, a kiedy wrócą do wyremontowanego budynku?