Zmiana układu sił, czyli kto znalazł się w Radzie Powiatu Kolskiego?

0
1620

Jest już lista radnych, którzy przez najbliższe 5 lat będą decydować o tym, jak wyglądać będzie praca powiatowych władz. W zestawieniu nie brakuje nowych osób, wśród których jest kilka znanych z życia publicznego miasta i ziemi kolskiej.

Mandat radnego powiatowego zdobyli: Czesław Marek – PSL, Alicja Wapińska Platforma.Nowoczesna KO, Lech Spliter – SLD, Robert Kropidłowski – PiS, Radomir Piorun – PiS, Marek Tomicki – PSL, Ryszard Kasiorek – PiS, Zbigniew Szarecki – PiS, Wieńczysław Oblizajek – PSL, Sylwester Chęciński – PSL, Marek Świątek – PiS, Mariusz Kozajda – PiS, Ewa Ochędalska – Platforma.Nowoczesna KO, Tomasz Barański – SLD, Marek Marciniak – PiS, Marek Banaszewski – PSL, Waldemar Banasiak – PiS, Łukasz Królasik – PiS, Henryk Tomczak – PSL, Rafał Ławniczak – PSL oraz Jarosław Sobański – PiS.

Po analizie nazwisk i ugrupowań, których radni są reprezentantami, wynika, że PiS wprowadziło do organu uchwałodawczego 10 rajców, a PSL – 7. Dwa mandaty ma Koalicja Obywatelska oraz SLD. To duża różnica w układzie sił, zważywszy na fakt, że w ubiegłej kadencji Prawo i Sprawiedliwość legitymowało się tylko czterema rajcami, a Polskie Stronnictwo Ludowe w radzie powiatu miało ich aż 13, co zapewniało ludowcom swobodę w podejmowaniu wszystkich decyzji. Teraz żadne z ugrupowań nie ma większości. Konieczne będzie zatem zawiązanie koalicji. Jakie partie ją stworzą, i co najważniejsze, kto zostanie starostą? Pamiętajmy bowiem, że to radni powiatowi spośród siebie wskażą członków zarządu oraz jego przewodniczącego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rada powiatu wybiera zarząd w liczbie od 3 do 5 osób, w tym starostę i wicestarostę, w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy.

Czy zatem na czele zarządu ponownie stanie Wieńczysław Oblizajek? A może będzie to ktoś inny? Przekonamy się już niedługo.

Artykuł powiązany: 126 kandydatów, a mandatów tylko 21! Kto zostanie radnym powiatowym?