Koniec utrudnień już niebawem! Kiedy odjedziemy ze stacji w Kole?

0
902
Wiele wskazuje na to, że wraz z rozkładem jazdy pociągów, który będzie obowiązywał od 8 czerwca br. na stację w Kole wróci ruch kolejowy. A to oznacza, że po dwóch latach niedogodności i utrudnień, podróżni znów bez przesiadek i konieczności korzystania z autobusowej komunikacji zastępczej pojadą w stronę Poznania i Warszawy.
Przypomnijmy. Utrudnienia zaczęły się 12 czerwca 2017 roku za sprawą rozpoczęcia prac modernizacyjnych na linii kolejowej E20. Od tamte chwili mieszkańcy Koła i okolic zmuszeni są do przesiadek, dłuższych podróży i korzystania ze stacji w Babiaku, Kłodawie, a nawet Kutnie.
Czytaj także: Od jutra koleją dłużej i z przesiadkami… Dwa lata potrwają utrudnienia na linii Warszawa-Poznań
Z czasem mieszkańcy zaczęli przyglądać się zmianom na stacji. Najbardziej spektakularne miały miejsce 29 i 30 sierpnia ubiegłego roku, kiedy wyburzana była konstrukcja schodów i kładki nad peronami.
Czytaj także: Schodów na stacji w Kole już nie ma!
Aktualnie prace na stacji w Kole są zaawansowane, a na podstawie informacji uzyskanych od zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA, możemy podać, że prace postępują zgodnie z harmonogramem i planowane są do czerwca bieżącego roku. Ich celem jest oddanie do użytku podróżnych stacji w odnowionej, funkcjonalnej i pozbawionej barier architektonicznych formie.
Obecnie trwają prace przy odbudowie torów. Zmieniają się też perony. Powstaje na nich zadaszenie konstrukcji wiat. Na peronach układana jest już kostka peronowa. Trwają też prace w przejściu podziemnym. Już powstało Lokalne Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym, czyli miejsce, w którym nowoczesny system komputerowy, pod nadzorem dyżurnych ruchu, zapewnia sprawny i bezpieczny ruch kolejowy. Będą w nim wykorzystywane nowoczesne urządzenia.
Nowo perony będą podwyższone do 76 centymetrów, co zapewni komfortowe korzystanie ze wszystkich rodzajów pociągów. Kładkę zastąpi przejście podziemne, które będzie prowadzić z peronu nr 1 na peron nr 2. Z myślą o osobach o ograniczonej mobilności, na peronie nr 2 zamontowana zostanie winda. Przy peronie nr 1 będzie można korzystać z pochylni prowadzącej do tunelu podziemnego. Dostęp do peronów osobom niewidomym i słabowidzącym ułatwi antypoślizgowa nawierzchnia z wypukłą fakturą i ścieżkami naprowadzającymi. Na peronach zamontowany zostanie dynamiczny system informacji pasażerskiej, a już można zobaczyć tablice z nazwą naszego miasta i kierunkami jazdy. Na platformach staną także m. in. wygodne ławki i kosze na śmieci. Oba perony będą zadaszone. Niestety, nie przewidziano zadaszenia prowadzącego od budynku dworca do peronu.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here