Zatańczyły przeciwko przemocy wobec kobiet. One Billion Rising po raz drugi w Kole [FOTO]

0
472

Po raz siódmy w Polsce, a po raz drugi w Kole odbyła się akcja Nazywam się Miliard. One Billion Rising. W całej Polsce prowadzi ją Fundacja Feminoteka, a w Kole – Adrianna Brzoska, która jest koordynatorką organizacji w naszym mieście. – To akcja przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Chcemy zwrócić uwagę, że taka przemoc istnieje. Chcemy przełamać tabu, bo jest to nadal temat pomijany, o którym się nie mówi. Pragniemy, by dziewczyny, które są dotknięte przemocą, wiedziały, gdzie mogą szukać pomocy, a te, które są ofiarami, nie czuły się winne. Często jest bowiem tak, że oprawca jest tłumaczony, a kobieta zostaje uznana winną tego, że na niej przemoc jest dokonywana – powiedziała Adrianna Brzoska.

Do pomocy przy przygotowaniu dzisiejszego przedsięwzięcia włączyło się wiele instytucji, firm, placówek i organizacji, które wsparły wydarzenie finansowo i organizacyjnie. – Cieszymy się, że jest ich tak wiele, i że widzą słuszność tych działań. Bardzo za to dziękujemy – dodała Adrianna Brzoska. – Cieszymy się także z tego, że temat jest podejmowany, że nauczyciele rozmawiają z uczniami. A edukować trzeba nie tylko dziewczęta, ale także chłopców, mówiąc, że dziewczyny mają prawo stawiać granice, a chłopcy muszą tych granic przestrzegać.

Dziś wszystkie uczestniczki tańczyły do przygotowanego układu tanecznego. Był on ćwiczony podczas kilku prób, które odbywały się w sali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kole.