Zaskoczenie i niedowierzanie. Program 100 obwodnic bez Koła! Co to oznacza?

0
167
obwodnica

To niewątpliwie duże i niemiłe zaskoczenie, szczególnie w kontekście planów, spotkań, zabezpieczenia środków na opracowanie dokumentacji, zawartego porozumienia między włodarzami oraz deklaracji i obietnic, jakie padły jesienią ubiegłego roku. Mowa o zamiarach budowy północnej obwodnicy Koła, o której potrzebie mowa jest od wielu lat. Ostatnio temat powrócił i narodziły się nadzieje, że inwestycja dojdzie do skutku. Zawsze jednak, gdy mowa była o obwodnicy Koła, padała też uwaga, że uda się przedsięwzięcie przeprowadzić tylko i wyłącznie z udziałem środków zewnętrznych. A te upatrywane były w zapowiadanym dużym programie rządowym dotyczącym budowy 100 obwodnic.

Czytaj także: Północna obwodnica Koła. Którędy? Kiedy? Za ile?

Apetyty mieszkańców Koła i powiatu niewątpliwie wzmogły deklaracje, jakie padły podczas spotkania z premierem polskiego rządu 28 września 2019 roku w Kole. Przed wystąpieniem prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o tym, jak ważna i wyczekiwana to inwestycja mówił starosta Robert Kropidłowski (starosta mówił też o potrzebach szpitalach), a poseł Leszek Galemba dodał, że jest pewien, że kolska obwodnica będzie jedną ze stu, których budowę w najbliższych latach planuje rząd. Prezes Rady Ministrów zabrał w tej sprawie głos. – Myślałem, że o więcej pan starosta poprosi. Jak tylko te dwie rzeczy, to z góry mogę powiedzieć, że chyba będzie załatwione, bo fundusz modernizacji szpitali jest właśnie po to, a o tę obwodnicę, bo nie mam ich 100 w głowie, zapytałem pana posła Witolda Czarneckiego i pana wojewodę. Powiedzieli, że będzie kosztować około 30-40 milionów, więc taka kwota się w tym budżecie na pewno zmieści – oznajmił premier Morawiecki.

Czytaj także: Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Koło

Tymczasem podczas konferencji prasowej z 8 lutego, transmitowanej przez telewizję publiczną, na próżno było szukać Koła, jako miejsca na mapie Wielkopolski, gdzie planowana jest budowa obwodnicy. Widać na niej Gostyń, Grzymiszewo, Kalisz, Kamionną, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Zduny i Cieszków, a także  Stryków i Żodyń. W miejscu Koła znaczka nie widać…

W wyjaśnień i informacji przekazanych przez ministra i wiceministra infrastruktury oraz założeń programu wynika, że wartość inwestycji opiewa na 28 mld złotych, a program będzie prowadzony w latach 2020-2030. Przy wyborze miejsc budowy brano pod uwagę kilka czynników. Obwodnice mają powstać w tych miastach i miasteczkach, w których natężenie ruchu jest bardzo duże i w miejscach , w których dochodzi do największej liczby wypadków. Kolejne kryteria to spójność sieciowa oraz czynniki społeczno-gospodarcze.

Wyboru dokonano, a kolejnym krokiem będzie przedstawienie wykazu i założeń na forum Rady Ministrów. Akceptacja programu przewidywana jest na sierpień.

Co zatem z kolską obwodnicą? Czy to koniec planów, a brak naszego miasta na mapie inwestycji rządowej oznacza fiasko przedsięwzięcia? Zapytany o tę kwestię poseł Leszek Galemba zaprzecza, jakoby plany budowy obwodnicy miałyby zostać porzucone i w tej materii pozostaje optymistą. Nie rezygnujemy z tej inwestycji. Pan premier obiecał środki na tę inwestycję i jestem przekonany, że dołączymy do tego programu. To nie jest temat stracony. Lista nie jest ostatecznie zatwierdzona. Pan minister powiedział, że będzie ona konsultowana na forum Rady Ministrów – oznajmił poseł Leszek Galemba, dodając, że lokalnie dopiero odbywają się spotkania i tworzona jest koncepcja, którędy obwodnica ma prowadzić. Wszystko wymaga uzgodnień z bardzo wieloma podmiotami. Trzeba wybrać najmniej uciążliwą, a jednocześnie najbardziej racjonalną trasę. Pan starosta przewidział pieniądze na dokumentację, więc działamy dalej.

Starosta kolski Robert Kropidłowski także wierzy w powodzenie przedsięwzięcia. Zapowiedział, że będzie prowadził prace związane z opracowaniem koncepcji i sporządzaniem dokumentacji inwestycji. – Pan premier powiedział, że obwodnica Koła powstanie i znajdą się na nią środki. Ja w to wierzę, a dla mnie nie ma znaczenia, czy pieniądze pochodzić będą z programu 100 obwodnic czy Funduszu Dróg Samorządowych – oświadczył starosta.

Czekamy zatem na kolejne wydarzenia i informacje w tej sprawie.

zdjęcie: Ministerstwo Infrastruktury

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here