Za wzruszający spektakl „Otwórzmy się… na bajkę”… Monika Kujawska z podziękowaniami od kolskich samorządowców [FOTO]

0
615

W podziękowaniu za trud i zaangażowanie, a przede wszystkim wspaniały efekt pracy, podziękowania i gratulacje od władz samorządowych otrzymała pomysłodawczyni i koordynator kolskich obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa, Monika Kujawska. Zaproszona na minioną sesję Rady Miejskiej w Kole usłyszała wiele ciepłych słów, a także deklarację, że Urząd Miejski pragnie kolejne edycje tego wydarzenia objąć patronatem.

A że warto to zrobić, przekonać się można było 20 marca br., w Miejskim Domu Kultury, oglądając wyjątkowe widowisko pt. „Otwórzmy się na… bajkę”, w którego organizację włączyło się Stowarzyszenie Malinowa Mamba, a honorowy patronat nad nim objął Niepubliczny Tęczowy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kole, przy licznym wsparciu współorganizatorów, sympatyków i przyjaciół. Niezwykle wzruszające, refleksyjne i nastrojowe przedstawienie niosło ze sobą przesłanie, że każdy człowiek jest wyjątkowy i wspaniały.

Widowisko pokazało licznie przybyłym uczestnikom, jak wspaniale młodzież i dzieci pełnosprawne współpracują na scenie z niepełnosprawnymi rówieśnikami. Artyści podzielili role i pięknie odegrali fragmenty bajek. Widownia była oczarowana formą widowiska oraz jakością współpracy dzieci ze sobą.

Wiceburmistrz Elżbieta Modrzejewska oraz przewodniczący Rady Miejskiej, Artur Szafrański podziękowali Monice Kujawskiej za zainicjowanie działań mających na celu podnoszenie społecznej świadomości odnośnie Zespołu Downa, a także uwrażliwianie społeczeństwa na problemy osób dotkniętych tym zaburzeniem. Monika Kujawska nie kryła wzruszenia i z emocjami w głosie opowiadała o swojej pracy i działalności.

A wszystko zaczęło się od własnych doświadczeń. – Półtora roku temu urodziłam dziewczynkę. To trzecie moje dziecko. Elenka urodziła się z Zespołem Downa i wieloma innymi zaburzeniami. Wiedziałam o tym, będąc w ciąży,która była bardzo trudna, ale córka szczęśliwie przyszła na świat. W tym momencie jednak wyrosła przed nami ściana. Myśleliśmy, że będziemy mieli pomoc, że otrzymamy wskazówki, gdzie z naszym dzieckiem możemy udać się po pomoc w zakresie opieki medycznej i rehabilitacji. Tymczasem stało się inaczej. Na własną rękę szukaliśmy specjalistów i do dziś tak jest. Po półtora roku takiego „odbijania się, stwierdziłam, że muszę coś zrobić, by problem nagłośnić. To miało być wydarzenie, podczas którego ludzie zobaczą dzieci z Zespołem Downa i stwierdzą, że one potrafią bardzo dużo z siebie dać, tylko musimy im to umożliwić – powiedziała Monika Kujawska, dodając, że problem z integracją nie dotyczy tylko dzieci, ale także dorosłych z Zespołem Downa, którzy mają kłopoty ze znalezieniem swojego miejsca w społeczeństwie, zatrudnieniem itp. Tymczasem, w zależności od stopnia choroby, wiele osób bardzo dobrze radzi sobie z funkcjonowaniem, ale spychane są na margines życia społecznego.

Spektakl był wielkim przeżyciem dla niej samej, a szczególnych wzruszeń dostarczyła jej reakcja zachwyconych widzów. – To było wspaniałe przeżycie, które stało się źródłem niezapomnianych emocji i łez wzruszenia. Chciałam, by obchody Światowego Dnia Zespołu Downa nie ograniczyły się tylko do marszu, ale by stały się większym wydarzeniem, które zapadnie w pamięć i poruszy. Cieszę się ogromnie z tego, że się udało, a ponadto miłym zaskoczeniem było to, że ogólnopolskie stacje telewizyjna oraz radiowa zainteresowały się naszym widowiskiem – powiedziała pani Monika, która ma nadzieję, że jej pomysł na świętowanie wpisze się do kalendarza miejskich imprez. Wynika to także z ogromnej potrzeby docenienia oraz zauważenia umiejętności, potencjału i możliwości dzieci z Zespołem Downa. A potrzebują jej zarówno pociechy, jak i ich ich rodzice, którzy z zachwytem patrzyli na swoje maluchy występujące na scenie, a także rozmawiające w dziennikarzami.

W pierwszym spektaklu wzięło udział około 70 dzieci, wśród których było 20 z Zespołem Downa. Widowisko było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego, z którego zakupione zostały m.in. stroje dla młodych aktorów. Szczególne podziękowania pani Monika skierowała także pod adresem dyrektora i pracowników MDK-u w Kole, którzy bardzo pomogli w przygotowaniu widowiska, umożliwiając przeprowadzenie wielu prób.

Poniżej galeria zdjęć ze spektaklu dzięki uprzejmości Cudnechwile.pl

Zapraszamy do oglądania.