Za stadionem miejskim w Kole posadzili 800 młodych drzewek

0
160

Od wielu lat Urząd Miejski w Kole prowadzi na wiosnę akcję sadzenia drzewek. – Ma ona na celu wzbudzenie wśród młodzieży szacunku do przyrody i nawyku dbania o to, co sami zrobimy, by w naszym mieście było ładnie, czysto i zielono. Jeszcze niedawno na terenie Koła często zdarzały się przypadki wandalizmu, łamania drzewek. Obecnie – na szczęście – zdarzeń takich jest niewiele, coraz rzadziej je zauważamy. Mam nadzieję, że jest to także pozytywny efekt akcji, które każdego roku robimy. Obserwujemy także bardzo obiecujące zjawisko. Młodzież sama uczy się szacunku nie tylko do własnej pracy, ale także innych, świadoma tego, ile wykonanie takiej pracy pochłania wysiłku i trudu. Ponadto pozostaje satysfakcja, gdy po latach przyjdzie się w to samo miejsce i zobaczy efekty swojej pracy, Obserwowanie przez siebie zasadzonego lasu to ogromna przyjemność – powiedział koordynator zespołu ds. ochrony środowiska UM w Kole, Szymon Czerwiński.
Zasadzone w tym roku drzewa, oprócz tego, że będą nowymi płucami miasta, będą także stanowiły naturalną ochronę dla stadionu. – Wiejące tu często zachodnie wiatry przysparzają utrudnień przy organizacji imprez, więc zadrzewienie, które tu za parę lat się pojawi na pewno tę sytuację poprawią – dodał Szymon Czerwiński.
W tym roku Urząd Miejski w Kole, przy pomocy młodzieży z dwóch klas ze Szkół Podstawowych nr 1 i nr 5 sadzili w większości szlachetne gatunki drzew z już wytworzoną bryłą korzeniową – Przygotowaliśmy około 400 sadzonek. Są to dąb czerwony i buk zwyczajny, a do tego kalina i jarząb szwedzki, czyli takie, które przyciągają ptactwo.
Od dwóch lat do akcji wiosennego sadzenia drzewek włącza się mieszkaniec powiatu kolskiego, Robert Gajda. W tym roku przywiózł 400 sadzonek, co oznacza, że ogółem teren za Stadionem Miejskim w Kole został obsadzony około 800 sztukami młodych roślin. – Dwa lata temu zgłosił się z pismem do Urzędu Miejskiego, że także chciałby uczestniczyć w tej akcji. Jeżeli ktoś ma ochotę sadzić drzewa, to jesteśmy otwarci – dodał Szymon Czerwiński. – W ubiegłym roku to była pierwsza akcja. Wtedy razem z urzędem posadziliśmy 1000 sztuk. W tym roku drzewek jest trochę mniej, ale urząd zainwestował w drzewka w doniczkach, które są droższe. Przywiozłem także 400 roślin. To olszyna, jawor, brzoza i wiąz – powiedział Robert Gajda, który wraz z młodzieżą szkolną sadził drzewka.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here