Wystawa „Ludzie sztuki” Grażyny Banaszkiewicz na rozpoczęcie Kolskich Spotkań z Fotografią

0
184

W galerii restauracji Biały Fortepian dostępna jest wystawa fotografii pt. „Ludzie Sztuki” autorstwa Grażyny Banaszkiewicz. Otwarcie ekspozycji miało miejsce 15 maja br., z udziałem autorki prac.

Prezentowane zdjęcia to nie pokłosie sesji, ale artystyczna dokumentacja różnych kulturalnych wydarzeń, a także towarzyskich i przypadkowych spotkań w kraju i zagranicą, a ich cechą jest to, że niosą ze sobą charakterystyczny rys poszczególnych postaci i są ich portretami.

Grażyna Banaszkiewicz jest dziennikarką, poetką i reżyserem filmów dokumentalnych. Autorskie rozmowy z ludźmi kultury, sztuki i nauki publikowała w tygodniku „Tydzień”. Współtworzyła tygodnik „Wprost” , a od 1979 do 2011 roku była związana z TVP SA. Przez wiele lat była korespondentem z Biennale Sztuki i Biennale Architektury w Wenecji. Grażyny Banaszkiewicz jest autorką tomików poetyckich „Poszukiwanie”, „Mężczyźni, od których umieramy”, „Własne-cudze życie”, „Wyznania”, “Świat bez pomysłu” oraz kilku cykli fotograficznych. Prowadzi także działalność społeczną.

Wystawa „Ludzie Sztuki”, otwarta 15 maja br., zrodziła się z pomysłu Doroty Strzeleckiej prowadzącej Galerię Miejską w Mosinie, gdzie prezentacja w maju 2017 roku miała swoją premierę. – Dorota namówiła mnie do przejrzenia płyt CD, pendrive’a i innych nośników, i zastanowienia się nad obudowaniem projekcji filmowej portretami tych, których dane mi było spotkać głównie na drodze zawodowej, z którymi też często się zaprzyjaźniałam. Rzeczywiście, nie byłam świadoma tego, że posiadam spore archiwum wizerunków wybitnych twórców, że kilkakrotnie moje ich zdjęcia były ostatnimi fotografiami, np. Romana Opałki czy prof. Andrzeja Kurzawskiego – wyznała Grażyna Banaszkiewicz, podkreślając podczas wernisażu, że każdy człowiek i każda chwila warta jest uwiecznienia. Przy okazji dzieliła się z zebranymi refleksjami związanymi z powstaniem zdjęć, zaznaczając przy tym, że każde z nich wiąże się z jakąś konkretną niezapomnianą sytuacją lub zdarzeniem.

Prezentowane fotografie utrzymane są w konwencji czarno-białej. Wystawa będzie dostępna do 30 czerwca br.

Portal okrągłemiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here