„Wypędzeni 1939…” – nowa wystawa w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych

0
376

Dziś w Muzeum Technik Ceramicznych została otwarta wystawa „Wypędzeni 1939…”, która powstała z inicjatywy Związku Miast Polskich, przy współpracy z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości. Jej autorami są Jacek Kubiak, Małgorzata Schmidt oraz Janusz Zemer.

Ekspozycja będąca dokumentem tragicznego rozdziału historii składa się z wielkoformatowych plansz, obejmujących około 500 fotografii. Stanowi ona przejmujący obraz, ukazujący wydarzenia związane z deportacją ludności polskich miast i miasteczek, których wiele było również na terenie powiatu kolskiego. Wysiedlenia dotknęły około półtora miliona mieszkańców tzw. Kraju Warty i wraz z egzekucjami były początkiem masowej zagłady ludności cywilnej.

Wystawa powstała z inicjatywy Związku Miast Polskich, Fundacji Konrada Adenauera oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości przy współpracy samorządu województwa wielkopolskiego, miasta Poznań oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Dotychczas prezentowana była w prawie 30 miastach Polski, a we wrześniu 2016 roku jej niemieckojęzyczna wersja, jako wspólne przedsięwzięcie Związku Miast Polskich oraz Instytutu Pamięci Narodowej, pokazana została w siedzibie Fundacji Adenauera w Berlinie. Prezentacja ma charakter otwarty, co oznacza, że cały czas zbierane są kolejne dokumenty i fotografie, upamiętniające wydarzenia związane z deportacjami.

Na wernisaż do siedziby Muzeum Technik Ceramicznych w Kole przybyło wielu gości zainteresowanych tematem. Słowo wstępne wygłosił dyrektor placówki, Tomasz Nuszkiewicz. Po wprowadzeniu i powitaniu przybyłych głos oddał autorowi i kuratorowi wystawy, Jackowi Kubiakowi, który opowiedział o ekspozycji oraz przybliżył szczegóły i zdradził ciekawe fakty związane z inicjatywą stworzenia wystawy i jej przygotowaniem. Wyrazy uznania za ten trud wyraził poseł Leszek Galemba. – Prawda i tylko prawda o historii może nas budować i łączyć. Znać, szanować swoją historię i pokazywać krzywdy ludzkie – to jest nasze zadanie. A historia ta była zaciemniona. Komunizm spowodował, że nie mogliśmy o niej mówić. Teraz się to zmieniło, bo mamy wolną Polskę – powiedział parlamentarzysta, dziękując zarówno twórcom wystawy, jak i organizatorom ekspozycji w Kole.

Wśród obecnych na wernisażu znalazły się osoby, które pamiętają tamte tragiczne czasy. Obraz minionych dni pozostał w pamięci pani Jadwigi Lewandowskiej, która przeżyła tragiczne chwile. Z zebranymi podzieliła się swoimi przeżyciami i wspomnieniami.

W Kole ekspozycja będzie gościć do 10 listopada br. Jej przygotowanie możliwe było dzięki włączeniu się, w charakterze współorganizatorów, Urzędu Miejskiego w Kole oraz Starostwa Powiatowego w Kole.